Cases

Cases found 251

Unacceptable language against media, Prishtinë, 18.09.2023

Besnik Bislimi, the Kosovo Deputy Prime Minister in charge of negotiations with Serbia, has once again attacked Kosovo's media, claiming rapidly that they are "financed by Serbia." Asked about the harms he had previously stated in an interview with the Serbian newspaper "Danas" during a press conference with Prime Minister Kurti, Bislmi made unacceptable accusations. During the conference, Bislimi stated that "the word 'concession' has been intentionally used by Kosovo media…

Read More

Physical attack against journalist Ulpiana Emra, Suharekë, 17.09.2023

Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned about the news of an attack on journalist Ulpiana Emra from ArtMotion during the Super Cup final basketball match between Trepça and Peja. Emra was attacked by fans while reporting on the final of the basketball Super Cup between Trepca and Peja. It has been reported that the journalist was assaulted by fans in the stands, who threw bottles at her, resulting in injuries to her body. The AJK firmly condemns this assault…

Read More

Qasje diskriminuese ndaj gazetareve Ilire Zajmi, Flora Masurica Durmishi, Prishtinë, 09.09.2023

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare, Ilire Zajmi e Flora Masurica Durmishi dhe juristes, Mihrije Beiqi, të cilat nuk janë zgjedhur në pozitat përkatëse përkundër faktit që kanë dalë më të poentuarat në konkurset e hapura. AGK-ja…

Read More

Kërcënim ndaj RTV Besa, Prizren, 05.09.2023

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se “Ish kryetari i AAK-së në Prizren Lulzim Kabashi ka “bastisur” dje pasdite zyret e RTV Besa ku duke u kanosur dhe kërcënuar mediumin lokal RTV Besa. Ai ka kërcënuar me jetë për shkak të një lajmi të…

Read More

Threats against media, Shtime, 16.08.2023

This morning, several media teams were threatened and attacked while covering the KRU Prishtina activity in Shtime. The Lajmi.net camera operator was physically assaulted. In addition to the attack on Lajmi.net, several colleagues who were filming the man criticizing the media were threatened. In a video published by GazetaDemos, a person is heard threatening the journalist of this medium saying "Don't record, because if I come there, I will kill you". Such threats and…

Read More

Physical attack against Lajmi.net's camera operator, Shtime, 16.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is extremely concerned by reports that the camera operator for the Lajmi.net portal was physically assaulted while filming KRU Prishtina's move to disconnect debtors from the Shtime water supply network. In the filmed incident, a person criticizes and insults the journalists who went to cover the event, while Kosovo police officers move him and command him not to use such language. "During the recording, our cameraman was pushed in…

Read More

Derogatory campaign against Nacionale and its journalists, Prizren, 15.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned with the derogatory campaign against the web portal Nacionale and its journalists. On a banner in Prizren, where images of journalists Vullnet Krasniqi and Berat Buzhala can be seen, it is written, "Justice for the people, punishment for the slanders. Boycott Nacionale. Freedom of expression ends where offense begins". Such an action, for the Association of Journalists of Kosovo, is completely inappropriate and…

Read More

Physical attack against journalist Vullnet Krasniqi and camera operator Arbër Latifi, Prizren, 11.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo (AJK) is appalled by the attack in Prizren on the Nacionale's team journalist Vullnet Krasniqi, and camera operator Arbër Latifi. Krasniqi and Latifi were there to report on the protest organized by local imams against the "Dokufest" festival. According to media reports, they were assaulted and pushed while carrying out their duties by some protestors. This is an unacceptable attack that poses a severe threat to the safety of…

Read More

Public pressure against journalist Edona Podvorica, Prishtinë, 02.08.2023

The Association of Journalists of Kosovo is concerned about the public pressure applied by Vetvendosje MPs against RTK journalist Edona Podvorica, who, along with the majority of her media colleagues boycotted the news conference of Minister Rozeta Hajdari. MP Valon Ramadani stated on Facebook that "it appears that this institution avoided the legal obligation by not remaining at Minister Rozeta Hajdari's conference." In the same line, Vetvendosje's other MP, Enver Dugolli…

Read More

Death threats against "Betimi për Drejtësi” journalists, Prishtinë, 29.07.2023

Alberta Hashani, a journalist, and Dituron Aliu, a camera operator, were threatened with their lives while working on an investigation that is expected to be published in September. According to the editorial office of "Betimi për Drejtësi," the journalist and the camera operator were threatened by a salesman of illegal goods. Based on news reports, the camera operator first got a threatening message indicating he owed him some blood.

Read More

Obstructing the work of journalists, Prishtinë, 27.07.2023

Journalists, cameramen, and photojournalists reporting from the Assembly of Kosovo have reported that during Thursday's session, they were confronted with an obvious restriction of performing their duties from the Assembly of Kosovo's grounds. A bar has been placed above where the media reports, preventing the media from getting a complete view of the Assembly and the deputies. The AJK strongly opposes this decision, which seeks to make it harder for journalists to provide…

Read More

Physical attack against camera operator, Arbër Latifi, Gjakovë, 19.07.2023

Arbër Latifi - a camera operator for the online newspaper Nacionale, was physically assaulted today in the vicinity of the Gjakova Hospital by hospital security. Latifi and Gentiana Hasani, a journalist, had gone to the Gjakova Hospital to report on the suspension of all surgeries due to high temperatures. According to Nacionale, colleagues received medical assistance and filed a statement to the Kosovo Police. Furthermore, it is reported that the security officer who…

Read More

Gjuhë e rrezikshme ndaj gazetarëve Berat Buzhala dhe Vehbi Kajtazi, Prishtinë, 15.07.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka parë me shqetësim një postim të Ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla, në të cilin ai përdorë gjuhë të rrezikshme dhe të papranueshme në drejtim të medieve dhe gazetarëve. Ministri Sveçla insinuon se audio-incizimet e Shefes së Grupit Parlamentar të partisë së tij, Mimoza Kusari Lila me ish-deputetin e Srpskas, Simiq u janë dhënë medieve kosovare nga presidenti serb, Vuçiq. Ministri gjithashtu akuzon gazetarët Berat Buzhala dhe Vehbi…

Read More

Other threats against journalist, Berat Buzhala, Prishtinë, 12.07.2023

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, e ka publikuar sonte një dokument të brendshëm të Administratës Tatimore të Kosovës me subjekt gazetarin dhe pronarin e portalit “Nacionale”, Berat Buzhala, me të cilin e akuzon atë për shmangie tatimi në vlerë prej 71 mijë Euro. Buzhala e ka publikuar një vendim të Gjykatës Komerciale të Kosovës për shtyrjen e ekzekutimit të vendimit deri në vendosjen e këtij kontesti tregtar-administrativ me vendim përfundimtar të gjykatës.

Read More

Gjuhë denigruese ndaj gazetarëve të Front Online, Prishtinë, 11.07.2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar nga redaksia e “Front Online” për gjuhën denigruese dhe etiketimet që Drejtori i Financave në Telekomin e Kosovës, Feim Kelmendi, ka përdorur ndaj gazetarëve të këtij portali lidhur me një shkrim në publikuar në këtë medie. Drejtori Financiar i kësaj ndërmarrjeje publike ka fyer rëndë gazetarët duke përdorur edhe etiketime të papranueshme si “Moti ju kam thane qe: S’ka bir nene e as bire k**ve qe gjene skandale ne…

Read More

Physical attack against journalist Qendresa Sinani, Leposaviq, 16.06.2023

Qendresa Sinani, a Klan Kosova journalist, was attacked today while reporting from the Municipality of Leposaviq. Sinani was among the media crowd when masked protesters attacked them with stones, injuring her right leg. The Association of Journalists of Kosovo is extremely concerned by the violent attacks on journalists that occurred today in the Municipality of Leposaviq and urges all colleagues to be extra cautious when reporting so as not to risk their physical safety.

Read More

Physical attack against journalist Laura Kerolli, and camera operator Ardijan Shala, Leposaviq, 16.06.2023

The journalist Laura Kerolli and the camera operator Ardijan Shala from the IndeksOnline portal were assaulted physically today in Leposaviq. While being followed and attacked by Serbian protesters, Kerolli and Shala received physical injuries. Five cases of physical attacks against Albanian- speaking have been reported to the Association of Journalists of Kosovo only today. The Association of Journalists of Kosovo urges fellow reporters to prioritize their well-being.

Read More

Physical attack against journalist Dorentina Thaqi, Leposaviq, 16.06.2023

Journalist Dorentina Thaqi was hit in the head with stones by protesters who also attacked RTK and Tëvë1 cameramen. She was also attacked with stun grenades. This is the 28th attack on media teams during the recent tensions in the country's north, and the fourth in Leposaviq only today. The Association of Journalists of Kosovo urges that the protestors be brought to justice as soon as possible, while also urging those who are in charge of peace and security, such as the…

Read More

Physical attack against journalist Pleurat Salihu, Leposaviq, 16.06.2023

During media reports today in the northern municipality of Leposavic, the journalist of Arbresh.info, Pleurat Salihu's arm was broken in the exact place where a group of journalists and cameramen were attacked. According to a colleague present, Salihu was provided with first medical help as soon as they were able to get out of the danger zone. For the Association of Journalists of Kosovo, these attacks are horrific and unjustifiable. This is the third attack in a short…

Read More

Physical attack against camera operator Albin Rrahmani, Leposaviq, 16.06.2023

Prishtina media teams today were violently attacked in the Municipality of Leposaviq while reporting from there. Besides the injury to the RTK camera operator, Bardh Bekteshi, his Tëvë1 colleague Albin Rrahmani was also injured. The editorial office informed the Association of Journalists of Kosovo that Rrahmani has leg injuries, while the rest of the staff of this medium escaped uninjured. "Among those injured is camera operator Albin Rrahmani, who got leg injuries. The…

Read More