Lajmet

Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Në një punëtori dyditore të IHS Project dhe AQH Project, projekte të Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH), rreth 20 gazetarë nga mediume qendrore dhe lokale diskutuan për sëmundjet kronike jo-ngjitëse, raportimin e përgjegjshëm…

Read More
Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e zv/kryeministrit Bislimi kundër medieve të Kosovës

Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e zv/kryeministrit Bislimi kundër medieve të Kosovës

Jo për herë të parë, zv/kryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, që udhëheq me negociatat me Serbinë, Besnik Bislimi ka sulmuar mediet kosovare, duke e bërë akuzën e rrezikshme se ato “financohen nga Serbia”. Në konferencën për shtyp bashkë me Kryeministrin Kurti…

Read More
Sulmohet në finalen e Superkupës mes Trepçës dhe Pejës gazetarja, Ulpiana Emra

Sulmohet në finalen e Superkupës mes Trepçës dhe Pejës gazetarja, Ulpiana Emra

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar me lajmin për sulmin ndaj gazetares së ArtMotion, Ulpiana Emra. Emra është sulmuar nga tifozët derisa po raportonte në finalen e Superkupës në basketboll mes Trepçës dhe Pejës.

Read More
AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

Raporti “Harta mediatike dhe Ballafaqimi me të Kaluarën”, i hulumtuesve Getoarbë Mulliqi, Abit Hoxha dhe Milan Spirovski, u publikua sot në ngjarjen e përbashkët të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës dhe forumZFD në Kosovë.

Read More
AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare…

Read More
Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Terre des hommes - Kosovo në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës kanë përmbyllur sot ciklin e trajnimeve për gazetarë nga mediet qendrore dhe lokale për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian. Për tre muaj në takime dyditore, gazetarja…

Read More
Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se…

Read More
Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK hap thirrjen për gazetarë dhe studentë të gazetarisë për aplikim në Akademinë e Gazetarëve për Integritetin e Informacionit - Edicioni i Dytë. Ky aktivitet organizohet me mbështetjen e Institutit Kombëtar Demokratik - NDI dhe USAID në Kosovë.

Read More
Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Në partneritet me German Embassy Pristina, U.S. Embassy Pristina, Kosovo, Ambasciata d'Italia a Pristina - Embassy of Italy in Pristina, Ambassade de France au Kosovo - French Embassy in Kosovo…

Read More
AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha së bashku me Drejtoren Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi, u takuan sot me Drejtorin Menaxhues të European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, Lutz Kinkel, Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine…

Read More
Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Festën e 32 vjetorit të Pavarësisë së Ukrainës, gazetarët ukrainas e filluan në ballkonin e ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës, ku u mirëpritën nga kryeministri Albin Kurti, si dhe zv kryeministrja njëherësh Ministre e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla Schwarz. Lydmila Makei…

Read More
Gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë shënojnë Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë shënojnë Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Në nder të shënimit të Ditës së Pavarësisë së Ukrainës, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, organizuan një event për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë, në të cilin mori pjesë edhe Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomás Szunyog.

Read More
Gazetarët ukrainas vizituan Maqedoninë e Veriut

Gazetarët ukrainas vizituan Maqedoninë e Veriut

Ekipi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës i programit Journalists in Residence - Kosovo, së bashku me gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë për dy ditë qëndruan në Maqedoninë e Veriut. Lydmila Makei, Oksana Chikanchy, Viktoriia Kaidash, Liudmyla Mekh, Serhii Shevchenko, Olga Lisnycha…

Read More
Kërcënohen disa medie gjatë aksionit të shkyçjes nga KRU Prishtina në Shtime

Kërcënohen disa medie gjatë aksionit të shkyçjes nga KRU Prishtina në Shtime

Mëngjesin e sotëm janë kërcënuar e sulmuar disa ekipe të medieve në vend, përderisa po e përcillnin aksionin e KRU Prishtina Sulmohet fizikisht kameramani i Lajmi.net në Shtime për shkyçjen e borxhlinjve nga rrjeti i ujësjellësit në Shtime. Krahas sulmit ndaj Lajmi.net…

Read More
Sulmohet fizikisht kameramani i Lajmi.net në Shtime

Sulmohet fizikisht kameramani i Lajmi.net në Shtime

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka marrë informatën se kameramani i portalit Lajmi.net është sulmuar fizikisht përderisa po xhironte aksionin e KRU Prishtina për shkyçjen e borxhlinjve nga rrjeti i ujësjellësit në Shtime.

Read More
AGK-ja dënon fuqishëm fushatën linçuese kundër gazetarëve të Nacionales në Prizren

AGK-ja dënon fuqishëm fushatën linçuese kundër gazetarëve të Nacionales në Prizren

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i shqetësuar me fushatën linçuese kundër portalit online “Nacionale” dhe gazetarëve të saj. Në një pankartë të vendosur në qytetin e Prizrenit, ku shihen fotografitë e gazetarëve, Vullnet Krasniqi e Berat Buzhala, thuhet “Drejtësi për popullin…

Read More
AGK-ja e dënon sulmin fizik ndaj ekipit të Nacionales në Prizren

AGK-ja e dënon sulmin fizik ndaj ekipit të Nacionales në Prizren

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është i tronditur me sulmin ndaj ekipit të portalit Nacionale, gazetarit Vullnet Krasniqi dhe kameramanit, Arbër Latifi në Prizren. Krasniqi dhe Latifi ishin atje për të raportuar për protestën e thirur nga imamët lokalë kundër festivalit “Dokufest”.

Read More
Kosova mirëpret gazetaren ukrainase, Tetiana Kraselnykova dhe djalin e saj

Kosova mirëpret gazetaren ukrainase, Tetiana Kraselnykova dhe djalin e saj

Tetiana Kraselnykova është gazetarja e radhës nga Ukraina që i bashkohet programit “Journalists in Residence - Kosovo”. Kraselnykova do të strehohet në Kosovë së bashku me djalin e saj, Nazar Chaban. Gazetarja u mirëprit dje pas mesnate në aeroportin e Prishtinës nga Drejtorja Ekzekutive e AGK-së…

Read More
Kosovë: EFJ, AGK dhe grupet e lirisë së medias mirëpresin vendimin e gjykatës për Klan Kosovën

Kosovë: EFJ, AGK dhe grupet e lirisë së medias mirëpresin vendimin e gjykatës për Klan Kosovën

Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ), dega e saj AGK në Kosovë dhe organizatat e nënshkruara ndërkombëtare për lirinë e medias sot e mirëpresin vendimin gjyqësor për pezullimin e revokimit të licencës së biznesit Klan Kosova…

Read More
AGK-ja mirëpret vendimin e Gjykatës Komerciale në favor të Klan Kosovës

AGK-ja mirëpret vendimin e Gjykatës Komerciale në favor të Klan Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka mirëpritur vendimin e sotëm të Gjykatës Komerciale në Prishtinë, që ka aprovuar ankesën e televizionit Klan Kosova për shtyrjen e ekzekutimit të vendimeve për pezullimin e certifiktës së binzesit nga ana e Ministrisë së Industrisë…

Read More