Lajmet

Vazhdon bashkëpunimi i Ambasadës Amerikane me AGK-në

Vazhdon bashkëpunimi i Ambasadës Amerikane me AGK-në

Zëdhënësja e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Katie Judd dhe Arbnor Haxhibeqiri – Koordinator për Medie, kanë vizituar sot zyrat e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës. Judd dhe Haxhibeqirin i priti në takim Kryetari i Bordit të AGK-së…

Read More
SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarëve të Qendrës për Gazetari Hulumtuese në Bosnje dhe Hercegovinë

SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarëve të Qendrës për Gazetari Hulumtuese në Bosnje dhe Hercegovinë

Zoran Cegar, kreu i Sektorit të Policisë së Administratës Federale të Policisë (FPA) në Bosnje dhe Hercegovinë, të mërkurën kërcënoi dhe sulmoi gazetarët nga Qendra për Gazetari Hulumtuese (CIN). Gjegjësisht, gazetari i CIN-it, pas përfundimit të seancës…

Read More
AGK-ja dhe UNKT ndajnë çmimet për raportimin më të mirë kundër varfërisë 2022

AGK-ja dhe UNKT ndajnë çmimet për raportimin më të mirë kundër varfërisë 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, në bashkëpunim me Agjencitë e Kombeve të Bashkuara në Kosovë - UNKT, nën koordinimin e Zyrës së Koordinatores për Zhvillim – Arnhild Spence, ka mbajtur sot edicionin e 17-të, të çmimeve vjetore të gazetarisë për raportimin më të mirë kundër varfërisë.

Read More
SafeJournalists: Rregullorja e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë cenon lirinë e medias në Shqipëri

SafeJournalists: Rregullorja e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë cenon lirinë e medias në Shqipëri

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) njoftoi të martën, më 11 tetor, përmes aplikacionit Whatsapp miratimin e rregullores së re të KLP-së për komunikimin me mediat. Rregullorja kërcënon gazetarët me heqjen e akreditimit për marrëdhëniet me KLP-në…

Read More
SafeJournalists: I papranueshëm dhe i papërshtatshëm drejtimi i ish-zyrtarit shtetëror në Kroaci ndaj një gazetari

SafeJournalists: I papranueshëm dhe i papërshtatshëm drejtimi i ish-zyrtarit shtetëror në Kroaci ndaj një gazetari

Të premten, më 15 tetor, ish-deputeti i Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) Steva Culej, aktualisht Kryetar i Shoqatës së Policisë Speciale nga Lufta Atdhetare e Republikës së Kroacisë, i tha gazetarit Gordan Duhacek se do të donte që ai të përdhunohej.

Read More
Raporti i Komisionit Evropian citon shqetësimet e AGK-së për presionet politike kundër gazetarëve në Kosovë

Raporti i Komisionit Evropian citon shqetësimet e AGK-së për presionet politike kundër gazetarëve në Kosovë

Në raportin e fundit për Kosovën të Komisionit Evropian, organizmi më i lartë i Bashkimit Evropian, citon shqetësimet e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), për një sërë sulmesh që kanë ndodhur në drejtim të gazetarëve dhe medieve në vitin e fundit.…

Read More
AGK dhe KE organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në UP

AGK dhe KE organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në UP

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, me mbështetjen e projektit të përbashkët të Këshillit të Evropës dhe Bashkimit Evropian “Liria e Shprehjes dhe Liria e Medias (JUFREX)” organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Read More
SafeJournalists: Sjellje e papranueshme e autoriteteve gjyqësore në rastin e një sulmi ndaj një gazetari në Mal të Zi

SafeJournalists: Sjellje e papranueshme e autoriteteve gjyqësore në rastin e një sulmi ndaj një gazetari në Mal të Zi

Rrjeti SafeJournalists është i shqetësuar për veprimet joadekuate të autoriteteve gjyqësore në rastin e sulmit ndaj gazetares së gazetës Vijesti, Jadranka Cetkovic, i cili po zhvillohet njëkohësisht pranë gjykatës për kundërvajtje në Bijelo Polje dhe Prokurorisë së Lartë të Shtetit.

Read More
Kosova i mirëpret gazetaret e radhës ukrainase

Kosova i mirëpret gazetaret e radhës ukrainase

Liudmyla Troitska dhe Olena Solodovnikova - janë dy gazetaret e radhës ukrainase që kanë mbërritur sot në Kosovë. Gazetaret janë mirëpritur në aeroport ng Kryetari i AGK-së, Xhemajl Rexha, Zyrtarja Ligjore e ECPMF-së, Flutura Kusari…

Read More
Një jetë e tërë dedikuar publikut nga Besa Çeku Buçinca

Një jetë e tërë dedikuar publikut nga Besa Çeku Buçinca

Folësja ikonë e lajmeve, Besa Çeku Buçinca, sonte paralajmëroi se do të jetë edhe edicioni i saj i fundit i udhëhequr nga ajo, pranë Radio Televizionit të Kosovës - RTK. Znj. Çeku Buçinca pas shumë vitesh pranë publikut të Kosovës…

Read More
AGK-ja dënon linçimin nga deputeti i VV-së, Sali Zyba kundër T7 dhe Express

AGK-ja dënon linçimin nga deputeti i VV-së, Sali Zyba kundër T7 dhe Express

Deputeti i partisë në pushtet, Vetëvendosje, Sali Zyba, ka publikuar sot në profilin e tij në Facebook, një videomontazh ku paraqet kryeredaktorin e televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorin e T7 dhe Gazeta Express…

Read More
SafeJournalists: Të ndalen sulmet e vazhdueshme ndaj gazetarit Hadzifejzovic dhe familjes së tij në BiH

SafeJournalists: Të ndalen sulmet e vazhdueshme ndaj gazetarit Hadzifejzovic dhe familjes së tij në BiH

Redaktori i televizionit Face me bazë në Sarajevë, Senad Hadzifejzovic, ka qenë viktimë e sulmeve verbale dhe ofendimeve nga kandidatët e Partisë për Veprim Demokratik (SDA) për zgjedhjet e përgjithshme në Bosnje dhe Hercegovinë. Kandidati i Partisë për Veprim Demokratik (SDA…

Read More
Kërcënohet gazetari i Plus TV, Irfan Maliqi

Kërcënohet gazetari i Plus TV, Irfan Maliqi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar sot nga redaksia e Plus TV, se gazetari i këtij mediumi, Irfan Maliqi, është kërcënuar nga Sylë Salihu -Udhëheqës i Shërbimeve Sociale brenda QPS-së në Viti.

Read More
Thirrje për aplikim: Çmimi për raportimin më të mirë Kundër Varfërisë - 2022

Thirrje për aplikim: Çmimi për raportimin më të mirë Kundër Varfërisë - 2022

Përmes rezolutës së Kombeve të Bashkuara të miratuar më 22 dhjetor 1992, Asambleja e Përgjithshme ka shpallur datën 17 tetor si Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë.

Read More
SJ: Organet kompetente të ndëshkojnë personat përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve në Serbi

SJ: Organet kompetente të ndëshkojnë personat përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve në Serbi

Gjatë orëve të hershme të 20 shtatorit, persona të panjohur lanë dy kurora të luleve të funeralit në hyrje të shtëpisë së gazetarit njëherësh bashkëpunëtorit të portalit Pancevo Si Ti, Slobodan Dukic, në Komunën e Kovinit. Redaktorët e portalit kanë njoftuar autoritetet kompetente…

Read More
SJ: Kërcënime verbale dhe fizike ndaj gazetarëve në një protestë në Kroaci

SJ: Kërcënime verbale dhe fizike ndaj gazetarëve në një protestë në Kroaci

Gjatë raportimit nga protesta e drejtuar kundër qeverisë së Andrej Plenkoviqit dhe HDZ-së (Bashkimi Demokratik Kroat) në Kroaci, protestuesit sulmuan verbalisht dhe fizikisht disa gazetarë që raportonin nga vendi i ngjarjes. Më 10 shtator 2022, nisma “Të lirë së bashku…

Read More
Kërcënohet gazetarja e Gazetës Shneta, Diellza Luzha

Kërcënohet gazetarja e Gazetës Shneta, Diellza Luzha

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për kërcënimin e gazetares së Gazetës Shneta, Diellza Luzha. Sipas ankesës së kolegëve të kësaj medie, gazetarja është kërcënuar nga njëri shofer i autoambulancës në Spitalin e Mitrovicës.…

Read More
Mendo si verifikues faktesh

Mendo si verifikues faktesh

Peizazhi mediatik i Kosovës përbëhet nga dy nivele: mediat kombëtare dhe mediat rajonale. Vendi ka 19 stacione televizive operative, 86 radio stacione, 41 platforma televizive kabllore dhe 97 ofrues të shërbimeve të prodhimit audio/video.

Read More
AGK-ja dënon sulmet e vazhdueshme të eksponentëve të pushtetit ndaj mediave

AGK-ja dënon sulmet e vazhdueshme të eksponentëve të pushtetit ndaj mediave

Ka vazhduar fushata e intensifikuar e disa individëve, pjesë të strukturave ose të afërt me partinë në pushtet, Vetëvendosje kundër mediave në Kosovë. Elvis Hoxha e Hysamedin Feraj, ish-këshilltarë të Kryeministrit Kurti dhe Sadri Ramabaja, ish-asamblist i Vetëvendosjes…

Read More