Lajmet

SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani i portalit "Insajderi" në Kosovë

SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani i portalit "Insajderi" në Kosovë

Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar fizikisht mëngjesin e sotëm në veri të Mitrovicës nga një grup banorësh. Derisa kameramani Jetmir Muji dhe gazetari Visar Duriqi ishin në pritje të një interviste…

Read More
AGK-ja e dënon ashpër sulmin ndaj kamermanit, Jetmir Muji në veri të Mitrovicës

AGK-ja e dënon ashpër sulmin ndaj kamermanit, Jetmir Muji në veri të Mitrovicës

Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar sot paradite në Mitrovicën e veriut nga një grup i serbëve lokalë, derisa ishte duke xhiruar për një emision. Sipas kësaj medie, Muji bashkë me gazetarin, Visar Duriqi, kanë qenë në veri për të përgatitur një emision…

Read More
Thirrje për aplikim: Çmimet Vjetore për Gazetari - 2022

Thirrje për aplikim: Çmimet Vjetore për Gazetari - 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), me mbështetjen e Misionit në Kosovë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Bashkimit Evropian në Kosovë, zyrës së UN Women në Kosovë dhe Ambasadës së Republikës Federale të Gjermanisë në Prishtinë…

Read More
Promovohet Platforma e Këshillit të Evropës për Siguri të Gazetarëve

Promovohet Platforma e Këshillit të Evropës për Siguri të Gazetarëve

Shtatë organizata partnere të Platformës së Këshillit të Evropë për Siguri të Gazetarëve, po qëndrojnë në Kosovë më 15 dhe 16 nëntor 2022, në një mision faktmbledhës.

Read More
SafeJournalists: Shqetësime në lidhje me Ndryshimet e propozuara mbi aksesin e informacionit në Shqipëri

SafeJournalists: Shqetësime në lidhje me Ndryshimet e propozuara mbi aksesin e informacionit në Shqipëri

Më 19 tetor 2022, Ministria e Drejtësisë publikoi një projektligj për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 119/2014 “Për të Drejtën e Informimit”. Sipas qeverisë, ky projektligj synon përmirësimin dhe fuqizimin e legjislacionit aktual për të drejtën e informimit…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet verbalisht dhe fizikisht kameramani në Maqedoni të Veriut

SafeJournalists: Sulmohet verbalisht dhe fizikisht kameramani në Maqedoni të Veriut

Një anëtar i ekipit të TV24 është sulmuar verbalisht dhe fizikisht ditën e djeshme teksa po xhironin një storje televizive. Gjegjësisht, derisa kameramani Ljubisha Ignatov ishte duke filmuar shtëpinë në të cilën jeton Oleksandr Onyshchenko sipas listës zgjedhore…

Read More
SafeJounalists: Sulmohet fizikisht gazetari në Tiranë

SafeJounalists: Sulmohet fizikisht gazetari në Tiranë

Gazetari i Report TV dhe Shqiptarja.com, Adriatik Doçi, është sulmuar fizikisht më 13 nëntor nga persona të paidentifikuar në Tiranë. Doçi është ndjekur nga disa persona dhe është goditur nga pas me sende të forta, shumë pranë banesës së tij, në rrugën Pashko Vasa.

Read More
SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarit boshnjak Dragan Bursac

SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarit boshnjak Dragan Bursac

Dragan Bursac, gazetar dhe kolumnist nga Bosnja dhe Hercegovina, është kërcënuar në profilin e tij në rrjetin social Instagram. Një person me emër dhe mbiemër të plotë i dërgoi mesazhe kërcënuese Bursacit, disa prej të cilave janë: “Po ju rikonfirmoj premtimin. Do të mbash shumë m** në gojë…

Read More
SafeJournalists: #HIDHDRITE mbi rastet e sulmeve dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve

SafeJournalists: #HIDHDRITE mbi rastet e sulmeve dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve

Anëtarët e rrjetit Safejournalist nisën fushatën #HIDHDRITE me rastin e Ditës Ndërkombëtare për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë për krimet kundër gazetarëve, e cila shënohet sot, 2 nëntor. Qëllimi i fushatës është ndërgjegjësimi për problemin e mosndëshkimit të sulmeve ndaj gazetarëve…

Read More
Vazhdon bashkëpunimi i Ambasadës Amerikane me AGK-në

Vazhdon bashkëpunimi i Ambasadës Amerikane me AGK-në

Zëdhënësja e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Katie Judd dhe Arbnor Haxhibeqiri – Koordinator për Medie, kanë vizituar sot zyrat e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës. Judd dhe Haxhibeqirin i priti në takim Kryetari i Bordit të AGK-së…

Read More
SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarëve të Qendrës për Gazetari Hulumtuese në Bosnje dhe Hercegovinë

SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarëve të Qendrës për Gazetari Hulumtuese në Bosnje dhe Hercegovinë

Zoran Cegar, kreu i Sektorit të Policisë së Administratës Federale të Policisë (FPA) në Bosnje dhe Hercegovinë, të mërkurën kërcënoi dhe sulmoi gazetarët nga Qendra për Gazetari Hulumtuese (CIN). Gjegjësisht, gazetari i CIN-it, pas përfundimit të seancës…

Read More
AGK-ja dhe UNKT ndajnë çmimet për raportimin më të mirë kundër varfërisë 2022

AGK-ja dhe UNKT ndajnë çmimet për raportimin më të mirë kundër varfërisë 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, në bashkëpunim me Agjencitë e Kombeve të Bashkuara në Kosovë - UNKT, nën koordinimin e Zyrës së Koordinatores për Zhvillim – Arnhild Spence, ka mbajtur sot edicionin e 17-të, të çmimeve vjetore të gazetarisë për raportimin më të mirë kundër varfërisë.

Read More
SafeJournalists: Rregullorja e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë cenon lirinë e medias në Shqipëri

SafeJournalists: Rregullorja e re e Këshillit të Lartë të Prokurorisë cenon lirinë e medias në Shqipëri

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) njoftoi të martën, më 11 tetor, përmes aplikacionit Whatsapp miratimin e rregullores së re të KLP-së për komunikimin me mediat. Rregullorja kërcënon gazetarët me heqjen e akreditimit për marrëdhëniet me KLP-në…

Read More
SafeJournalists: I papranueshëm dhe i papërshtatshëm drejtimi i ish-zyrtarit shtetëror në Kroaci ndaj një gazetari

SafeJournalists: I papranueshëm dhe i papërshtatshëm drejtimi i ish-zyrtarit shtetëror në Kroaci ndaj një gazetari

Të premten, më 15 tetor, ish-deputeti i Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) Steva Culej, aktualisht Kryetar i Shoqatës së Policisë Speciale nga Lufta Atdhetare e Republikës së Kroacisë, i tha gazetarit Gordan Duhacek se do të donte që ai të përdhunohej.

Read More
Raporti i Komisionit Evropian citon shqetësimet e AGK-së për presionet politike kundër gazetarëve në Kosovë

Raporti i Komisionit Evropian citon shqetësimet e AGK-së për presionet politike kundër gazetarëve në Kosovë

Në raportin e fundit për Kosovën të Komisionit Evropian, organizmi më i lartë i Bashkimit Evropian, citon shqetësimet e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), për një sërë sulmesh që kanë ndodhur në drejtim të gazetarëve dhe medieve në vitin e fundit.…

Read More
AGK dhe KE organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në UP

AGK dhe KE organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në UP

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, me mbështetjen e projektit të përbashkët të Këshillit të Evropës dhe Bashkimit Evropian “Liria e Shprehjes dhe Liria e Medias (JUFREX)” organizuan diskutim me studentët e Departamentit të Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Read More
SafeJournalists: Sjellje e papranueshme e autoriteteve gjyqësore në rastin e një sulmi ndaj një gazetari në Mal të Zi

SafeJournalists: Sjellje e papranueshme e autoriteteve gjyqësore në rastin e një sulmi ndaj një gazetari në Mal të Zi

Rrjeti SafeJournalists është i shqetësuar për veprimet joadekuate të autoriteteve gjyqësore në rastin e sulmit ndaj gazetares së gazetës Vijesti, Jadranka Cetkovic, i cili po zhvillohet njëkohësisht pranë gjykatës për kundërvajtje në Bijelo Polje dhe Prokurorisë së Lartë të Shtetit.

Read More
Kosova i mirëpret gazetaret e radhës ukrainase

Kosova i mirëpret gazetaret e radhës ukrainase

Liudmyla Troitska dhe Olena Solodovnikova - janë dy gazetaret e radhës ukrainase që kanë mbërritur sot në Kosovë. Gazetaret janë mirëpritur në aeroport ng Kryetari i AGK-së, Xhemajl Rexha, Zyrtarja Ligjore e ECPMF-së, Flutura Kusari…

Read More
Një jetë e tërë dedikuar publikut nga Besa Çeku Buçinca

Një jetë e tërë dedikuar publikut nga Besa Çeku Buçinca

Folësja ikonë e lajmeve, Besa Çeku Buçinca, sonte paralajmëroi se do të jetë edhe edicioni i saj i fundit i udhëhequr nga ajo, pranë Radio Televizionit të Kosovës - RTK. Znj. Çeku Buçinca pas shumë vitesh pranë publikut të Kosovës…

Read More