Lajmet

AGK-ja dënon linçimin nga deputeti i VV-së, Sali Zyba kundër T7 dhe Express

AGK-ja dënon linçimin nga deputeti i VV-së, Sali Zyba kundër T7 dhe Express

Deputeti i partisë në pushtet, Vetëvendosje, Sali Zyba, ka publikuar sot në profilin e tij në Facebook, një videomontazh ku paraqet kryeredaktorin e televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorin e T7 dhe Gazeta Express…

Read More
SafeJournalists: Të ndalen sulmet e vazhdueshme ndaj gazetarit Hadzifejzovic dhe familjes së tij në BiH

SafeJournalists: Të ndalen sulmet e vazhdueshme ndaj gazetarit Hadzifejzovic dhe familjes së tij në BiH

Redaktori i televizionit Face me bazë në Sarajevë, Senad Hadzifejzovic, ka qenë viktimë e sulmeve verbale dhe ofendimeve nga kandidatët e Partisë për Veprim Demokratik (SDA) për zgjedhjet e përgjithshme në Bosnje dhe Hercegovinë. Kandidati i Partisë për Veprim Demokratik (SDA…

Read More
Kërcënohet gazetari i Plus TV, Irfan Maliqi

Kërcënohet gazetari i Plus TV, Irfan Maliqi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar sot nga redaksia e Plus TV, se gazetari i këtij mediumi, Irfan Maliqi, është kërcënuar nga Sylë Salihu -Udhëheqës i Shërbimeve Sociale brenda QPS-së në Viti.

Read More
Thirrje për aplikim: Çmimi për raportimin më të mirë Kundër Varfërisë - 2022

Thirrje për aplikim: Çmimi për raportimin më të mirë Kundër Varfërisë - 2022

Përmes rezolutës së Kombeve të Bashkuara të miratuar më 22 dhjetor 1992, Asambleja e Përgjithshme ka shpallur datën 17 tetor si Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë.

Read More
SJ: Organet kompetente të ndëshkojnë personat përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve në Serbi

SJ: Organet kompetente të ndëshkojnë personat përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve në Serbi

Gjatë orëve të hershme të 20 shtatorit, persona të panjohur lanë dy kurora të luleve të funeralit në hyrje të shtëpisë së gazetarit njëherësh bashkëpunëtorit të portalit Pancevo Si Ti, Slobodan Dukic, në Komunën e Kovinit. Redaktorët e portalit kanë njoftuar autoritetet kompetente…

Read More
SJ: Kërcënime verbale dhe fizike ndaj gazetarëve në një protestë në Kroaci

SJ: Kërcënime verbale dhe fizike ndaj gazetarëve në një protestë në Kroaci

Gjatë raportimit nga protesta e drejtuar kundër qeverisë së Andrej Plenkoviqit dhe HDZ-së (Bashkimi Demokratik Kroat) në Kroaci, protestuesit sulmuan verbalisht dhe fizikisht disa gazetarë që raportonin nga vendi i ngjarjes. Më 10 shtator 2022, nisma “Të lirë së bashku…

Read More
Kërcënohet gazetarja e Gazetës Shneta, Diellza Luzha

Kërcënohet gazetarja e Gazetës Shneta, Diellza Luzha

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për kërcënimin e gazetares së Gazetës Shneta, Diellza Luzha. Sipas ankesës së kolegëve të kësaj medie, gazetarja është kërcënuar nga njëri shofer i autoambulancës në Spitalin e Mitrovicës.…

Read More
Mendo si verifikues faktesh

Mendo si verifikues faktesh

Peizazhi mediatik i Kosovës përbëhet nga dy nivele: mediat kombëtare dhe mediat rajonale. Vendi ka 19 stacione televizive operative, 86 radio stacione, 41 platforma televizive kabllore dhe 97 ofrues të shërbimeve të prodhimit audio/video.

Read More
AGK-ja dënon sulmet e vazhdueshme të eksponentëve të pushtetit ndaj mediave

AGK-ja dënon sulmet e vazhdueshme të eksponentëve të pushtetit ndaj mediave

Ka vazhduar fushata e intensifikuar e disa individëve, pjesë të strukturave ose të afërt me partinë në pushtet, Vetëvendosje kundër mediave në Kosovë. Elvis Hoxha e Hysamedin Feraj, ish-këshilltarë të Kryeministrit Kurti dhe Sadri Ramabaja, ish-asamblist i Vetëvendosjes…

Read More
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës angazhon avokat për përfaqësimin e gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës angazhon avokat për përfaqësimin e gazetarëve

Yll Zekaj - është angazhuar si Avokat në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, me mbështetjen e dhënë të Misionit të OSBE-së në Kosovë. Për AGK-në, është tejet i rëndësishëm përfaqësimi dhe mbrojtja ligjore për gazetarët, kameramanët dhe fotoreporterët, dhe kjo do të mundësohet me angazhimin e z.

Read More
Gazetareve ukrainase u vazhdohet lejeqëndrimi në Kosovë

Gazetareve ukrainase u vazhdohet lejeqëndrimi në Kosovë

Qeveria e Republikës së Kosovës sot ka miratuar vendimin për zgjatjen e lejeqëndrimit të gazetareve ukrainase të strehuara përkohësisht në Kosovë. Zgjatja e lejeqëndrimit është bërë në 31-vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës, dhe është bërë e ditur nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.…

Read More
AGK dënon kërcënimin ndaj gazetares së KALLXO, Arjana Berisha

AGK dënon kërcënimin ndaj gazetares së KALLXO, Arjana Berisha

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për kërcënimin ndaj gazetares, Arjana Berisha të kallxo.com. Berisha është kërcënuar nga shoferi i autobusit në kompaninë “Di Passio Tour” - menjëherë pasi të njëjtit iu publikua video duke përdorur telefonin gjatë vozitjes.

Read More
SJ: Kërcënime ndaj një gazetari në Kroaci pasi demaskoi një turist mashtrues

SJ: Kërcënime ndaj një gazetari në Kroaci pasi demaskoi një turist mashtrues

A young journalist from Zadarski list, Toni Perinic, received threats on August 9, 2022, after investigating a case of tourist fraud on which the Tourist Board received at least 30 complaints. Searching the internet…

Read More
SJ: Kërcënime ndaj gazetarëve të Radio Gorazhdevcit në Kosovë

SJ: Kërcënime ndaj gazetarëve të Radio Gorazhdevcit në Kosovë

Pas publikimit të shkrimit në faqen Gorazdevac.com, më 4 gusht për suspendimin e D.B, komandantit të nënstacionit policor në Gorazhdevc, për keqpërdorim të detyrës duke mbledhur nënshkrime për largimin e kolegut me kombësi shqiptare, djali i zyrtarit policor në Gorazhdevc…

Read More
AGK-ja dënon kërcënimet ndaj gazetarëve të Radio Gorazhdevcit

AGK-ja dënon kërcënimet ndaj gazetarëve të Radio Gorazhdevcit

Shefi i deskut të Radio Gorazhdevcit, Milic Petrovic, është kërcënuar verbalisht sot në zyrat e kësaj medie nga ana e Momir Bulatovic, djali i një zyrtareje civile në stacionin lokal policor, e ka njoftuar AGK-në, zyra e këtij medium.

Read More
SJ: Fyerje dhe kërcënime seksiste ndaj gazetareve në Serbi

SJ: Fyerje dhe kërcënime seksiste ndaj gazetareve në Serbi

Pas publikimit të një artikulli për një shtëpi të dyshuar të paligjshme për të moshuarit në portalin Kurir.rs, autorja e artikullit dhe redaktorja kanë marrë kërcënime me vdekje nëpërmjet telefonit nga pronari i objektit dhe vëllai i tij.

Read More
Propaganda ruso-kineze në mediat shqip

Propaganda ruso-kineze në mediat shqip

Autore: Donjeta Murselaj … Më 26 shkurt 2022, menjëherë pas nisjes së sulmeve ruse në Ukrainë, Komisioni i Pavarur i Mediave në Kosovë urdhëroi ndalimin e përkohshëm të transmetimit të kanaleve ruse. Këtë vendim, KPM-ja tha se e mori me qëllim të parandalimit të propagandës.…

Read More
Edukimi medial - një nga zgjidhjet  për luftimin e lajmeve të rreme

Edukimi medial - një nga zgjidhjet për luftimin e lajmeve të rreme

Autore: Besmire Kluna … Bazuar në hulumtimin e Universitetit të Miçiganit në ShBA: “Gënjeshtra dhe Propaganda, si të dalloni faktet nga trillimet’’, termi lajmë i rremë është histori e fabrikuar, pa fakte, burime apo citate të verifikueshme.

Read More
Roli i gjendjes emocionale në ndjeshmërinë për të besuar lajmet e rreme

Roli i gjendjes emocionale në ndjeshmërinë për të besuar lajmet e rreme

Autorë: Nora Gjuzi dhe Edon Gërbani … Lajmi për vdekjen e Faton Haxhaj nga fshati Greikoc i Komunës së Suharekës, vuri në pah edhe një herë prezencën e lajmeve të pa verifikuara, të krijuara pa dashje apo edhe të tilla që ishin të qëllimshme për shkak të përfitimeve të ndryshme.

Read More