Lajmet

Presion publik i deputetëve të Vetëvendosjes ndaj gazetares së RTK-së

Presion publik i deputetëve të Vetëvendosjes ndaj gazetares së RTK-së

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka përcjellur me shqetësim presionin publik që deputetë të Vetëvendosjes kanë bërë ndaj gazetares së RTK-së, Edona Podvorica, e cila e ka bojkotuar konferencën për shtyp të Ministres së MINT, Rozeta Hajdari, bashkë me shumicën e kolegëve të medieve tjera.

Read More
Gazetarët dhe shoqëria civile protestuan në mbrojtje të fjalës së lirë

Gazetarët dhe shoqëria civile protestuan në mbrojtje të fjalës së lirë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës sot së bashku me kolegë gazetarë, kameramanë, fotoreporterë si dhe pjesëtarë të shoqërisë civile, protestuan në Sheshin Zahir Pajaziti deri tek ndërtesa e Qeverisë së Kosovës. Protesta me moton “Demokracia vdes në errësirë…

Read More
Kërcënohen me jetë gazetarja dhe kameramani i “Betimi për Drejtësi”

Kërcënohen me jetë gazetarja dhe kameramani i “Betimi për Drejtësi”

Gazetarja, Alberta Hashani dhe kameramani, Dituron Aliu, janë kërcënuar me jetë përderisa ishin duke e zhvilluar një hulumtim që pritet të publikohet në muajin shtator. Sipas redaksisë së “Betimi për Drejtësi”, gazetarja dhe kameramani janë kërcënuar me jetë nga një shitës i mallrave ilegale.

Read More
SafeJournalists: I papranueshëm pezullimi i licencës së biznesit të Klan Kosova

SafeJournalists: I papranueshëm pezullimi i licencës së biznesit të Klan Kosova

Rrjeti SafeJournalists është tejet i shqetësuar për vendimin e mbrëmshëm të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë që konfirmon pezullimin e licencës së biznesit të Klan Kosova. Ky vendim rrezikon pluralizmin dhe lirinë e medias…

Read More
AGK-ja e tronditur me vendimin e Qeverisë Kurti për mbylljen e Klan Kosova

AGK-ja e tronditur me vendimin e Qeverisë Kurti për mbylljen e Klan Kosova

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është alarmuar me vendimin e Komisionit të Ankesave pranë MINT për të refuzuar ankesën e televizionit Klan Kosova, duke lënë kështu në fuqi vendimin për pezullimin e certifikatës së biznesit të këtij mediumi. Me këtë vendim…

Read More
AGK-ja kundërshton kufizimin e hapësirës së punës për mediet në Kuvend

AGK-ja kundërshton kufizimin e hapësirës së punës për mediet në Kuvend

Gazetarët, kameramanët dhe fotoreporterët që raportojnë nga Kuvendi i Kosovës kanë njoftuar se në seancën e së enjtes, janë ballafaquar me kufizim të dukshëm të kryerjes së detyrave nga hapësira e Kuvendit të Kosovës. Në hapësirën lart prej nga mediet raportojnë…

Read More
Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit, Haqif Mulliqi

Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit, Haqif Mulliqi

Ka vdekur në moshën 63-vjeçare gazetari njëherësh dramaturgu shumëvjeçar, Haqif Mulliqi. Veprimtarinë e tij si gazetar e kishte filluar në gazetën Bota e Re, (1983 - 1990), duke vazhduar në gazetën Fokus në Kroaci (1992), gazetën Potlet në Zagreb (1988 -1991…

Read More
Gazetarët afganë vizituan disa qytete të Kosovës

Gazetarët afganë vizituan disa qytete të Kosovës

Gazetarët afganë së bashku me ekipin e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, me qëllimin që të informohen nga afër me historinë, kulturën dhe traditën e vendit, që nga dita e enjte kanë vizituar disa qytete të Kosovës. Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi, Nimatullah Gholami…

Read More
Liliia Vorobiova dhe Volodymyr Martynov gazetarët e radhës nga Ukraina që strehohen në Kosovë

Liliia Vorobiova dhe Volodymyr Martynov gazetarët e radhës nga Ukraina që strehohen në Kosovë

Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, sot kanë arritur dy gazetarët ukrainas Liliia Vorobiova dhe Volodymyr Martynov. Vorobiova dhe Martynov në Kosovë do të strehohen në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo". Kolegët u mirëpritën nga Drejtorja Ekzekutive e AGK-së…

Read More
Sulmohet fizikisht kameramani i Nacionales në Gjakovë

Sulmohet fizikisht kameramani i Nacionales në Gjakovë

Kameramani i gazetës online Nacionale, Arbër Latifi, është sulmuar fizikisht sot në afërsi të Spitalit të Gjakovës nga pjesëtari i sigurimit të këtij spitali. Latifi së bashku me gazetaren, Gentiana Hasani…

Read More
SafeJournalists: Intimidim ndaj gazetarëve në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Shqipëri

SafeJournalists: Intimidim ndaj gazetarëve në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists dënon ashpër rastet e vjedhjes së pajisjeve të gazetarëve Zana Karic – Gauk dhe Eldin Karic në Bosnje dhe Hercegovinë dhe kërcënimet ndaj gazetarëve të SYRI TV që raportonin nga një tubim politik në Shqipëri. Teksa po festonin 14 vjetorin e portalit Zurnal të shtunën…

Read More
SafeJournalists dënon sulmin verbal të Kryetarit të Tiranës ndaj Ola Xamës

SafeJournalists dënon sulmin verbal të Kryetarit të Tiranës ndaj Ola Xamës

Paltforma rajonale SafeJournalists qëndron e palëkundur në denoncimin e sulmit verbal shqetësues të Kryetarit të Tiranës, Erion Veliaj, ndaj Ola Xama, gazetare në BIRN Shqipëri. Ky incident…

Read More
Gjuhë e rrezikshme e Ministrit Sveçla ndaj gazetarëve

Gjuhë e rrezikshme e Ministrit Sveçla ndaj gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka parë me shqetësim një postim të Ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla, në të cilin ai përdorë gjuhë të rrezikshme dhe të papranueshme në drejtim të medieve dhe gazetarëve.

Read More
AGK-ja dënon presionin ndaj gazetarit Berat Buzhala pas publikimit të audio-incizimeve

AGK-ja dënon presionin ndaj gazetarit Berat Buzhala pas publikimit të audio-incizimeve

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, e ka publikuar sonte një dokument të brendshëm të Administratës Tatimore të Kosovës me subjekt gazetarin dhe pronarin e portalit “Nacionale”, Berat Buzhala, me të cilin e akuzon atë për shmangie tatimi në vlerë prej 71 mijë Euro.

Read More
Organizatat ndërkombëtare për lirinë e mediave bëjnë thirrje që të zgjidhet çështja e certifikatës së Klan Kosovës

Organizatat ndërkombëtare për lirinë e mediave bëjnë thirrje që të zgjidhet çështja e certifikatës së Klan Kosovës

Organizatat ndërkombëtare për lirinë e mediave dhe grupet e gazetarëve bëjnë thirrje që certifikata e përditësuar e biznesit të Klan Kosovës të pranohet nga komisioni i ankesave dhe të ndërpriten menjëherë të gjitha përpjekjet e Weverisë së Kosovës për t'i bërë presion transmetuesit.

Read More
FPU dhuron donacion mjete mbrojtëse për gazetarët që raportojnë nga terrenet me rrezikshmëri

FPU dhuron donacion mjete mbrojtëse për gazetarët që raportojnë nga terrenet me rrezikshmëri

Organizata Free Press Unlimited – FPU, me iniciativën dhe ndërmjetësimin e Zyrtares Ligjore të European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, Flutura Kusari, i ka dhënë donacion AGK-së, mjete mbrojtëse për gazetarët që raportojnë në terren ku rrezikohet siguria e tyre fizike.

Read More
AGK-ja dënon gjuhën e Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Front Online

AGK-ja dënon gjuhën e Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Front Online

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar nga redaksia e “Front Online” për gjuhën denigruese dhe etiketimet që Drejtori i Financave në Telekomin e Kosovës, Feim Kelmendi, ka përdorur ndaj gazetarëve të këtij portali lidhur me një shkrim në publikuar në këtë medie.

Read More
Kolegëve ukrainas i bashkohet gazetarja Liudmyla Lukianchenko

Kolegëve ukrainas i bashkohet gazetarja Liudmyla Lukianchenko

Programit “Journalists in Residence - Kosovo”, i është bashkuar gazetarja e radhës nga Ukraina, Liudmyla Lukianchenko. Në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, Lukianchenko u mirëprit nga Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha, Koordinatori i Terrenit, Adem Sylejmani…

Read More
Ambasadori Francez priti në takim përfaqësues të AGK-së

Ambasadori Francez priti në takim përfaqësues të AGK-së

Dje, Ambasadori i Francës në Kosovë, z. Olivier Guerot, priti në takim Drejtoren Ekzekutive të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës - AGK-së, Getoarbë Mulliqi Bojaj, si dhe Zyrtaren për Komunikim, Rabije Hyseni…

Read More
AGK-ja bën thirrje për procedurë transparente të ankesës së Klan Kosovës në ARBK

AGK-ja bën thirrje për procedurë transparente të ankesës së Klan Kosovës në ARBK

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka mirëpritur kompletimin e dokumentacionit dhe dërgimin e ankesës së televizionit, Klan Kosova në Agjencinë për Regjistrimin e Bizneseve të Kosovës. AGK-ja, i bën thirrje Ministrisë së Industrisë…

Read More