Lajmet

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës siguron përkthyese për gazetarët afganë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës siguron përkthyese për gazetarët afganë

Ekipit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës i është bashkuar edhe Dardane Kryeziu Bajgora – përkthyese e Gjuhës Perse në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo". Znj.

Read More
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës angazhon konsulent juridik

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës angazhon konsulent juridik

Me mbështetjen e dhënë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, z.Yll Zekaj është angazhuar si konsulent juridik për të ofruar ndihmë juridike Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe anëtarëve të saj. Mbrojtja ligjore për komunitetin është tejet e rëndësishme për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës…

Read More
AGK-ja, e alarmuar me vendimin e ri të ARBK-së kundër Klan Kosovës

AGK-ja, e alarmuar me vendimin e ri të ARBK-së kundër Klan Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me shqetësim të madh lajmin se më pak se 24 orë pas vendimit për anulimin e pezullimit të certifikatës së biznesit të televizionit Klan Kosova, ARBK-ja, sot ka marrrë një vendim për ta anuluar atë vendim…

Read More
ARBK-ja anulon vendimin për suspendimin e certifikatës së biznesit për Klan Kosova

ARBK-ja anulon vendimin për suspendimin e certifikatës së biznesit për Klan Kosova

Televizioni Klan Kosova, ka njoftuar se gjatë ditës së sotme Agjencia Kosovare për Regjistrimin e Bizneseve – ARBK, përmes një vendimi zyrtar, ka bërë të ditur se ka shfuqizuar vendimin për suspendimin e certifikatës së biznesit ndaj këtij mediumi.

Read More
Sulmi ndaj medieve në Leposaviq, pëson lëndime trupore gazetarja e Klan Kosova, Qendresa Sinani

Sulmi ndaj medieve në Leposaviq, pëson lëndime trupore gazetarja e Klan Kosova, Qendresa Sinani

Qendresa Sinani – gazetare në Klan Kosova, është sulmuar gjatë ditës së sotme derisa po raportonte nga Komuna e Leposaviqit. Sinani ka qenë në turmën e medieve që është gjuajtur me gurë nga protestuesit e maskuar, dhe ka pësuar lëndime në këmbën e djathtë.

Read More
Laura Kerolli dhe kameramani Ardijan Shala nga IndeksOnline sulmohen nga protestuesit në Leposaviq

Laura Kerolli dhe kameramani Ardijan Shala nga IndeksOnline sulmohen nga protestuesit në Leposaviq

Ekipi i portalit IndeksOnline i përbërë nga gazetarja, Laura Kerolli, dhe kameramani, Ardijan Shala, janë sulmuar fizikisht sot në Leposaviq. Kerolli dhe Shala kanë marrë lëndime trupore, ndërsa po ndiqeshin dhe sulmoheshin nga protestues serbë. Vetëm gjatë ditës së sotme…

Read More
Gazetarja e RTV Dukagjinit, Dorentina Thaqi sulmohet me gurë në kokë

Gazetarja e RTV Dukagjinit, Dorentina Thaqi sulmohet me gurë në kokë

Gazetaren Dorentina Thaqi, protestuesit të cilët i kanë sulmuar edhe kameramanët e RTK-së dhe TëVë1-në, e kanë qëlluar me gurë në kokë, ndërsa e kanë gjuajtur edhe me shok-bombë. Ky është sulmi i 28-të në drejtim të ekipeve të mediave, gjatë tensioneve të fundit në veri të vendit…

Read More
Gazetarit Pleurat Salihu ia thyejnë krahun protestuesit në Leposaviq

Gazetarit Pleurat Salihu ia thyejnë krahun protestuesit në Leposaviq

Gjatë raportimeve të ekipeve të mediave, në komunën veriore të Leposaviqit, në vendin ku u sulmua grupi me gazetarë e kameramanë, gazetarit të Arbresh.info, Pleurat Salihut ia kanë thyer krahun. Sipas informatave nga kolegë prezent, Salihu ,ka pranuar ndihmën e parë mjekësore…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani në Kosovë, merr lëndime të rënda trupore

SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani në Kosovë, merr lëndime të rënda trupore

Kameramani i Radio Televizionit të Kosovës, Bardh Bekteshi, sot u sulmua fizikisht gjatë raportimit në Leposaviq. Siç shihet në videon shqetësuese që Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka publikuar nga kolegia e Bekteshit, Venera Xhoxhaj, e cila ishte e pranishme gjatë sulmit…

Read More
Sulmi në Leposaviq, i lënduar edhe kameramani i Tëvë1

Sulmi në Leposaviq, i lënduar edhe kameramani i Tëvë1

Në Komunën e Leposaviqit sot janë sulmuar fizikisht ekipe të medieve nga Prishtina, derisa po raportonin nga atje. Lëndime trupore, krahas kameramanit të RTK-së, Bardh Bekteshi, ka marrë edhe kolegu nga Tëvë1, Albin Rrahmani.

Read More
Sulmohen mediat në Leposaviq, kameramani i RTK-së, Bardh Bekteshi, pëson lëndime të rënda në kokë dhe trup

Sulmohen mediat në Leposaviq, kameramani i RTK-së, Bardh Bekteshi, pëson lëndime të rënda në kokë dhe trup

Ekipet mediale nga Prishtina kanë qenë sot cak i një sulmi brutal derisa po kryenin punën e tyre në Leposaviq. Kameramani i RTK-së, Bardh Bekteshi, është sulmuar fizikisht siç shihet në videon shqetësuese të dërguar në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, nga ekipet në terren. Përveç sulmit fizik…

Read More
SafeJournalists: Komisioni i Pavarur i Mediave në Kosovë nuk duhet të tërheqë licencën e medias për KLAN KOSOVA

SafeJournalists: Komisioni i Pavarur i Mediave në Kosovë nuk duhet të tërheqë licencën e medias për KLAN KOSOVA

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë të hënën pezulloi licencën operative të televizionit kombëtar privat Klan Kosova me një vendim të pa precedent, pa pasur një bazë ligjore dhe pa njoftim paraprak. Ministria, pra Agjencia Kosovare për Regjistrim të Bizneseve, mori vendim për…

Read More
Sulmohet vetura e RTK-së në Zveçan

Sulmohet vetura e RTK-së në Zveçan

Në Zveçan sonte u sulmua vetura e ekipit të Transmetuesit Publik, Radio Televizionit të Kosovës - RTK, e përbërë nga gazetarja, Arbresha Berisha, kameramanët Ilir Uka dhe Bardh Bekteshi, si dhe inxhinieri, Mentor Vinarci.

Read More
AGK-ja e shqetësuar me pezullimin e certifikatës së biznesit të Klan Kosova

AGK-ja e shqetësuar me pezullimin e certifikatës së biznesit të Klan Kosova

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i tronditur me njoftimin e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë për pezullimin e licensës së biznesit të televizionit kombëtar privat, Klan Kosova, përmes një vendimi të paargumentuar…

Read More
SafeJournalists: Siguria e gazetarëve në Kosovë vazhdon të jetë në rrezik

SafeJournalists: Siguria e gazetarëve në Kosovë vazhdon të jetë në rrezik

Në Zveçan dhe në Mitrovicë të Veriut, gjatë ditës së djeshme kanë ndodhur disa incidente në të cilat janë sulmuar gazetarët dhe është rrezikuar siguria e tyre. Ekipi i ATV-së është sulmuar me gurë derisa po raportonin për protestën para ndërtesës së Komunës në Zveçan. Sipas mediave…

Read More
Ekipi i ATV-së sulmohet me gurë në Zveçan, lëndohen gazetari dhe kameramani

Ekipi i ATV-së sulmohet me gurë në Zveçan, lëndohen gazetari dhe kameramani

Në Zveçan është sulmuar me gurë ekipi i ATV-së, i përbërë nga gazetari Fatlum Jashari, kameramani Blend Thaçi, si dhe shoferi, Enis Sherifi, përderisa po përcillnin zhvillimet e fundit në këtë komunë. Sipas mediumit, disa persona të maskuar, e kanë sulmuar me gurë veturën derisa ishte në lëvizje…

Read More
SafeJournalists: Sulm verbal ndaj gazetarëve në Shqipëri

SafeJournalists: Sulm verbal ndaj gazetarëve në Shqipëri

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, gazetarë të mediave të ndryshme janë penguar të raportojnë e janë sulmuar dhe kërcënuar verbalisht herë në mbledhjen e Partisë Demokratike (PD). Ky veprim, i kryer nga simpatizantët e ish-Kryetarit të Partisë Demokratike…

Read More
Gjuhë linçuese e deputetit të VV-së, Artan Abrashi ndaj portalit “Albanian Post”

Gjuhë linçuese e deputetit të VV-së, Artan Abrashi ndaj portalit “Albanian Post”

Deputeti i shumicës parlamentare, Artan Abrashi i Vetëvendosjes ka përdorur gjuhë linçuese sot ndaj portalit “Albanian Post”, pas publikimit të shkrimit që paralajmëron sanksione të mundshme kundër kryeministrit Albin Kurti, dhe të tjerëve rreth situatës në veri.

Read More
Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka pranuar me shqetësim lajmin se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq. Gazetari Venhar Isufi, së bashku me kameramanin, Olti Pacolli, fillimisht janë penguar gjatë kryerjes së detyrave profesionale. Sipas Isufit…

Read More
Rrjeti i SafeJournalists dhe MFRR kërkesë urgjente: Mbrojtja e gazetarëve në Kosovë mes sulmeve në rritje

Rrjeti i SafeJournalists dhe MFRR kërkesë urgjente: Mbrojtja e gazetarëve në Kosovë mes sulmeve në rritje

Zhvillimet aktuale politike në Kosovë kanë ndezur edhe një herë një atmosferë që pengon aftësinë e gazetarëve për të kryer përgjegjësitë e tyre me besueshmëri dhe pa pengesa. Ne, Rrjeti SafeJournalists, së bashku me Media Freedom Rapid Response (MFRR…

Read More