Lajmet

SafeJournalists: Të identifikohet e të ndëshkohet menjëherë personi që kërcënoi me vdekje gazetarët N1 në Serbi

SafeJournalists: Të identifikohet e të ndëshkohet menjëherë personi që kërcënoi me vdekje gazetarët N1 në Serbi

Ekipi i N1 ka pranuar kërcënime me vdekje mbrëmjen e djeshme në uebfaqen e tyre. Në mesin e fyerjeve të shumta, e duke i quajtur tradhëtarë dhe duke i kërcënuar si “e dijmë se ku jetojnë secili gazetar/e si dhe cili/la e nget cilën makinë”, ata pranuan edhe kërcënime si…

Read More
SafeJournalists: Të shqetësuar për vendimin e Gjykatës së Lartë Shqiptare në lidhje me çështjen e gazetarit Elton Qyno

SafeJournalists: Të shqetësuar për vendimin e Gjykatës së Lartë Shqiptare në lidhje me çështjen e gazetarit Elton Qyno

Rrjeti SafeJournalists shpreh shqetësimin për vendimin e Gjykatës së Lartë të Shqipërisë më 20 shkurt 2024, në lidhje me çështjen e gazetarit Elton Qyno, të cilit i janë konfiskuar pajisjet në 13 dhjetor 2023, nga Prokuroria Speciale Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK). ). Qyno…

Read More
Kërcënohet ekipi i KALLXOs në Skënderaj

Kërcënohet ekipi i KALLXOs në Skënderaj

Ekipi i medias online Kallxo.com, i përbërë nga gazetarja Adelinë Ahmeti dhe kameramani Jetmir Hoxha, janë kërcënuar gjatë ditës së sotme në fshatin e Skënderajt, Klina e Mesme, nga një qytetar me inicialet M.H. Ekipi i Kallxo…

Read More
Bashkohuni në Akademinë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Bashkohuni në Akademinë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

forumZFD- Programi në Kosovë dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) kanë kënaqësinë të ju njoftojnë për hapjen e aplikimeve për “- Akademia në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt” për gazetarë dhe studentë të gazetarisë.

Read More
Reagim i Forumit për Integritetin e Informacionit

Reagim i Forumit për Integritetin e Informacionit

Ne anëtarët e Forumit për Integritetin e Informacionit shprehim shqetësimin tonë dhe dënojmë ndërhyrjen e Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal në pavarësinë e Komisionit të Pavarur të Mediave në vendimmarrje…

Read More
Takim koordinues mes AGK-së, Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe Policisë së Kosovës

Takim koordinues mes AGK-së, Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe Policisë së Kosovës

Sot në zyrat e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Kryetari i Bordit, Xhemajl Rexha dhe Drejtorja Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi, mirëpritën zyrtarë të Policisë së Kosovës dhe Misionit të OSBE-së në Kosovë. Rexha dhe Mulliqi u takuan me Shefin e Zyrës për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun…

Read More
Dënohet me 4 vjet burgim personi i akuzuar për sulmin ndaj gazetarit Selimi

Dënohet me 4 vjet burgim personi i akuzuar për sulmin ndaj gazetarit Selimi

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka shpallur aktgjykimin dënues ndaj Arsim Limanit, duke e dënuar me 4 vjet burigm për shkaktim të rrezikut të përgjithshëm, me ricilësimin e veprës “vrasje në tentativë”, pas aktakuzës për djegien e garazhit të gazetarit njëherësh redaktorit të RTK-së, Alban Selimi.

Read More
Mbahet diskutimi për qëndrueshmërinë financiare të medieve lokale

Mbahet diskutimi për qëndrueshmërinë financiare të medieve lokale

Sot u mbajt tryeza e diskutimit me temë “Qëndrueshmëria financiare e medieve lokale”, në kuadër të Akademisë së Integritetit të Informacionit që mbështetet nga NDI Kosovo dhe USAID Kosovo. Paneli përbëhej nga Fatmir Menekshe - Radio Romano Avazo, Urall Boshnjaku - Mitropol, dhe Florandë Morina…

Read More
Kërcënim ndaj gazetarit Korab Rexhepi

Kërcënim ndaj gazetarit Korab Rexhepi

Gazetari i DTV, Korab Rexhepi, ka pranuar disa mesazhe kërcënuese nga një person me inicialet M.B. Rexhepi ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se këto kërcënime janë bërë pasi që M.B.…

Read More
AGK-ja dënon fushatën denigruese të Komunës së Prishtinës kundër Sarandaj Ramajt dhe KTV-së

AGK-ja dënon fushatën denigruese të Komunës së Prishtinës kundër Sarandaj Ramajt dhe KTV-së

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka përcjellur me shqetësim fushatën e orkestruar nga udhëheqja e Komunës së Prishtinës kundër gazetares Saranda Ramaj, dhe televizionit KTV, pas publikimit të serisë së raporteve për këmbimin e tokave.

Read More
Reagim: Dënojmë ashpër ndërhyrjen politike në punën e KPM-së

Reagim: Dënojmë ashpër ndërhyrjen politike në punën e KPM-së

Ne të poshtëshënuarit kemi përcjellur me shqetësim të thellë mbledhjen e jashtëzakonshme të Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal në Kuvendin e Kosovës të mbajtur sot.

Read More
SafeJournalists dhe partnerët e MFRR: Gjykata e Apelit liron të dyshuarit për vrasjen e gazetarit Slavko Ćuruvija

SafeJournalists dhe partnerët e MFRR: Gjykata e Apelit liron të dyshuarit për vrasjen e gazetarit Slavko Ćuruvija

Të premten, më 2 shkurt 2024, Gjykata e Apelit e Beogradit ndryshoi vendimin e Departamentit Special për Krimin e Organizuar të Gjykatës së Lartë në Beograd dhe liroi katër të dyshuarit për vrasjen e gazetarit Slavko Ćuruvija.

Read More
Koalicioni për Lirinë e Medias dhe SafeJournalists: Edhe pas 25 vjetëve ende nuk ka drejtësi për Slavko Curuvija

Koalicioni për Lirinë e Medias dhe SafeJournalists: Edhe pas 25 vjetëve ende nuk ka drejtësi për Slavko Curuvija

Koalicioni për Liri të Medias dhe SafeJournalists shprehet i zhgënjyer nga vendimi i Gjykatës së Apelit për lirimin e të akuzuarve për vrasjen e Slavko Ćuruvija për mungesë provash. Rasti i vetëm i vrasjes së një gazetari në Serbi që ka mbërritur në gjykatë…

Read More
Qeveria duhet të tërhiqet nga tentativa për kontroll shtetëror të mediave online

Qeveria duhet të tërhiqet nga tentativa për kontroll shtetëror të mediave online

Më 27 dhjetor 2023, Qeveria e Republikës së Kosovës e drejtuar nga z. Albin Kurti ka miratuar në mbledhje Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media (KPM). Projektligjit është proceduar në Kuvendin e Kosovës në janar 2024. Propozimi ligjor…

Read More
Mbahet moduli i katërt i Akademisë së Integritetit të Informacionit

Mbahet moduli i katërt i Akademisë së Integritetit të Informacionit

Studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve pjesëmarrës së edicionit të dytë të Akademisë për Integritetin e Informacionit, sot iu është ligjëruar për mbrojtjen e të dhënave personale. Në këtë modul të Akademisë të cilin e ligjëroi Adison Gara…

Read More
SafeJournalists: Autoritetet kompetente në Serbi urgjentisht të ndalojnë linçimin e gazetarëve

SafeJournalists: Autoritetet kompetente në Serbi urgjentisht të ndalojnë linçimin e gazetarëve

Një fushatë e orkestruar kundër gazetares së televizionit N1, Vanja Gjuriq dhe gazetarit të televizionit Nova S, Zeljko Veljkovic, ka nisur prej ditësh për shkak të komenteve të publikuara në rrjetin social X.

Read More
Kërcënohet redaksia e portalit “Periskopi”

Kërcënohet redaksia e portalit “Periskopi”

Gazeta online “Periskopi”, ka njoftuar AGK-në, për një e-mail kërcënues që ka pranuar rreth publikimit të artikullit të titulluar “Nëntë punonjës të Fakultetit të Mjekësisë marrin rrogë në QKUK pa punuar fare”. Në emailin e pranuar me 15 janar, kërkohet largimi i artikullit me porosinë…

Read More
SafeJournalists: Të identifikohet dhe ndiqet penalisht personin përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve N1 në Serbi

SafeJournalists: Të identifikohet dhe ndiqet penalisht personin përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve N1 në Serbi

Dje, gazetarët e N1 morën kërcënime nëpërmjet emailit. Një person, Milan M. dërgoi një mesazh në redaksinë e N1 në të cilin ndër të tjera shkruhej se do të vijë dita kur ata (gazetarët) do të kenë kokën e gjakosur, së bashku me një sërë sharjesh…

Read More
Rrjeti SafeJournalists, Organizatat Partnere të Platformës MFRR dhe RSF i dërguan letër të hapur kreut të SPAK në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists, Organizatat Partnere të Platformës MFRR dhe RSF i dërguan letër të hapur kreut të SPAK në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists dhe organizatat partnere të Media Freedom Rapid Response - MFRR dhe Reporters Without Borders - RSF, i shkruan një letër kreut të Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) në Shqipëri…

Read More
Falënderim dhe mirënjohje për punonjësit medial për punën gjatë vitit 2023

Falënderim dhe mirënjohje për punonjësit medial për punën gjatë vitit 2023

Në ditën e fundit të vitit 2023, duam të shprehim falënderim dhe mirënjohje për të gjithë kolegët tanë gazetarë, kameramanë dhe fotoreporterë për punën e jashtëzakonshme, të palodhshme e tejet sfiduese që e kanë bërë për gjatë vitit. Viti 2023…

Read More