Lajmet

Tentim sulmi ndaj ekipit të Periskopit në Zveçan

Tentim sulmi ndaj ekipit të Periskopit në Zveçan

Dy persona të maskuar kanë tentuar të sulmojnë ekipin e Periskopit sot në Zveçan. Në një fotografi dërguar AGK-së, shihet se bluza e një kolegu është shqyer si shkak i tentimit të sulmit, nga i cili fatmirësisht nuk ka të lënduar.

Read More
Vandalizohet vetura e Top Channel në Zveçan

Vandalizohet vetura e Top Channel në Zveçan

Një veturë e mediumit Top Channel është vandalizuar sot nga protestuesit në Zveçan. Me këtë veturë me të cilën po udhëtonin katër gazetarë të medieve të ndryshme, është vandalizuar me sloganin nacionalist, si dhe me qëllimin që të mos mund ta ngasin më tej.

Read More
Vandalizohen dhe dëmtohen veturat e RTV Dukagjinit dhe KALLXOs në Leposaviq

Vandalizohen dhe dëmtohen veturat e RTV Dukagjinit dhe KALLXOs në Leposaviq

Veturat e RTV Dukagjinit dhe të KALLXOs, janë vandalizuar dhe dëmtuar nga protestuesit në Leposaviq. Në videot e publikuar në medie, shihen veturat e RTV Dukagjinit dhe KALLXOs, me simbolin e motos jozyrtare të serbëve “Samo sloga Srbina spasava” (Vetëm uniteti i shpëton serbët…

Read More
Fushatë linçuese kundër Dafina Demakut - kryeredaktore në Periskopi dhe analiste në KTV

Fushatë linçuese kundër Dafina Demakut - kryeredaktore në Periskopi dhe analiste në KTV

Dafina Demaku - kryeredaktore në portalin online Periskopi, dhe analiste e rregullt në televizionin kombëtar, KTV, e ka njoftuar AGK-në për një fushatë denigruese dhe linçuese ndaj saj që po zhvillohet në rrjete sociale, kryesisht në TikTok. Në disa video, Demaku përshkruhet si “gazetare pro-serbe…

Read More
Gazetarët, të rrezikuar gjatë raportimeve nga veriu i Kosovës

Gazetarët, të rrezikuar gjatë raportimeve nga veriu i Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës po përcjell me shqetësim situatën e rënduar të sigurisë në 4 komunat në veri, prej nga dhjetëra gazetarë, kameramanë, foto-reporterë dhe punëtorë të tjerë medial po raportojnë. AGK-ja, u bën thirrje organeve të rendit…

Read More
Shumë e rrezikshme dhe e papranueshme gjuha e Sami Kurteshit ndaj AGK-së

Shumë e rrezikshme dhe e papranueshme gjuha e Sami Kurteshit ndaj AGK-së

Anëtari i partisë politike Vetëvendosje në KQZ, Sami Kurteshi, është përfshirë të mërkurën në një sulm të radhës, të rëndë kundër medieve dhe gazetarëve. Duke komentuar reagimet për emërimin e zonjës Luljeta Aliu për anëtare të Komisionit të Pavarur të Medieve, zoti Kurteshi…

Read More
AGK: Shqetësues dhe dekurajues votimi i Luljeta Aliut për anëtare të KPM-së

AGK: Shqetësues dhe dekurajues votimi i Luljeta Aliut për anëtare të KPM-së

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka përcjellur me shqetësim votimin në Kuvend të zonjës Luljeta Aliu për anëtare të Komisionit të Pavarur të Medieve. Votimi nga partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje e një avokateje publike të politikave të saj në Qeveri…

Read More
AGK-në e vizitojnë gazetarë shqiptarë e serbë, pjesë e programit “Media Fellowship” të Misionit të OSBE-së në Kosovë

AGK-në e vizitojnë gazetarë shqiptarë e serbë, pjesë e programit “Media Fellowship” të Misionit të OSBE-së në Kosovë

Zyrat e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, i kanë vizituar gazetarët e rinj shqiptarë dhe serbë të programit “Media Fellowship”, të Misionit të OSBE-së në Kosovë. Tetë ( 8 ) gazetarët, kanë bashkëbiseduar me Kryetarin e Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha, si dhe Drejtoren Ekzekutive…

Read More
Gazetarët ukrainas dhe afganë pajisjen me kartela udhëtimi nga Trafiku Urban

Gazetarët ukrainas dhe afganë pajisjen me kartela udhëtimi nga Trafiku Urban

Që nga sot deri në fund të vitit 2023, kolegët ukrainas dhe afganë të strehuar në Kosovë, do të udhëtojnë falas në të gjitha linjat e Trafikut Urban në Prishtinë. Këtë vendim e ka miratuar Komuna e Prishtinës, me kërkesën e paraqitur nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës…

Read More
Kërcënohet gazetarja Eriola Cacaj

Kërcënohet gazetarja Eriola Cacaj

Redaksia e portalit “Nacionale”, ka njoftuar për kërcënimin që i është bërë gazetares, Eriola Cacaj, e cila po raportonte për tenderin për larjen e automjeteve të komunës së Podujevës. Pronari i kompanisë nga Prizreni…

Read More
AGK-ja merr pjesë në takimin vjetor të Federatës Evropiane të Gazetarëve në Hagë

AGK-ja merr pjesë në takimin vjetor të Federatës Evropiane të Gazetarëve në Hagë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, i përfaqësuar nga Kryetari i Bordit, Xhemajl Rexha dhe anëtarja e Bordit, Albioneta Ademi, ka marrë pjesë në takimin vjetor dy-ditor të Federatës Evropiane të Gazetarëve - EFJ, që është mbajtur në Hagë të Holandës.

Read More
Dy raste të pengimit të punës së gazetarëve nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit Kurti dhe Ministres Rizvanolli

Dy raste të pengimit të punës së gazetarëve nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit Kurti dhe Ministres Rizvanolli

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i shqetësuar pas denoncimit të gazetarit, Kosovë Gjoci, të Euronews Albania për pengimin në punë nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Gjoci ka njoftuar se dy individë nga mbrojtja e kanë penguar në punë…

Read More
Drejtorja Ekzekutive e AGK-së takohet me Koordinatorin për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor

Drejtorja Ekzekutive e AGK-së takohet me Koordinatorin për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor

Getoarbë Mulliqi Bojaj – Drejtore Ekzekutive në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, u takua me Bart de Brujin – Koordinator për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor, si dhe Lirika Agusholli…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet fotografi në Serbi

SafeJournalists: Sulmohet fotografi në Serbi

Milan Supica, fotoreporter i gazetës “Pancevac”, është sulmuar fizikisht dje afër shtëpisë së tij në Pancevo të Serbisë. Supica po fotografonte lulet në një dyqan të improvizuar kur shitësja e pyeti pse po e bënte këtë, kështu që ai i paraqiti letërnjoftimin.

Read More
AGK-ja shënon Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit me moton “Protect Journalists, Defend the Truth”

AGK-ja shënon Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit me moton “Protect Journalists, Defend the Truth”

Nën moton “Protect Journalists, Defend the Truth”, është mbajtur konferenca për shënimin e 3 Majit – Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, me mbështetjen e dhënë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, Bashkimi Europian në Kosovë…

Read More
Deklarata e Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës për 3 Majin – Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit

Deklarata e Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës për 3 Majin – Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, sot në nder të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, ka mbajtur një deklaratë për medie përballë Pallatit të Drejtësisë, për të bërë thirrje për prokurorët dhe gjyqtarët që të trajtojnë me prioritet rastet e dhunës ndaj gazetarëve.

Read More
RSF, Kosova shënon progres për pesë vende, por gazetarët sulmohen nga politika

RSF, Kosova shënon progres për pesë vende, por gazetarët sulmohen nga politika

Reporterët Pa Kufij sot ka publikuar Indeksin e Lirisë së Shtypit Botëror, dhe e rendit Kosovën në vendin e 56-të, pesë vende më mirë se vitin e kaluar, ku ishte renditur në pozitën e 61-të. Raporti konsideron skenën mediale të Kosovës si diverse…

Read More
AGK-ja priti në takim lamtumirës Dane Koruga – Shef i Seksionit për Media në Misionin e OSBE-së në Kosovë

AGK-ja priti në takim lamtumirës Dane Koruga – Shef i Seksionit për Media në Misionin e OSBE-së në Kosovë

Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha dhe Drejtorja Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi Bojaj, pritën në takim lamtumirës Shefin e Seksionit për Media në Departamentin e Demokratizimit në OSBE, Dane Koruga.

Read More
Kërcënohet gazetarja e TV Syri, Edmonda Avdija

Kërcënohet gazetarja e TV Syri, Edmonda Avdija

Edmonda Avdija - gazetare në Televizionin Syri në Gjakovë, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, se është kërcënuar. Avdija ka treguar se personi me inicialet B.A, ka përdorur gjuhë kërcënuese në drejtim të saj, përderisa ishte në fshatin Mejë të Komunës së Gjakovës.…

Read More
1 vit i Lydmila Makey në Kosovë

1 vit i Lydmila Makey në Kosovë

17 prilli i vitit 2022 – gazetaren nga Ukraina, Lyudmila Makey, e gjeti në shtetin e Kosovës, në të cilin u strehua si pjesë e programit “Gazetarët në Rezidencë”, i iniciuar nga Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe Medias…

Read More