Lajmet

Filloi Edicioni i Dytë i Akademisë së Integritetit të Informacionit

Filloi Edicioni i Dytë i Akademisë së Integritetit të Informacionit

“Edukimi Medial për Gazetarët” - është moduli që hapi edicionin e sivjetmë të Akademisë së Integritetit të Informacionit, dhe u ligjërua nga Besa Luci – kryeredaktore në Kosovo2.0. Para fillimit të ligjëratës, studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve…

Read More
SafeJournalists dhe MFRR: Kërcënimet ndaj gazetarëve duhet të adresohen nga institucionet në Serbi

SafeJournalists dhe MFRR: Kërcënimet ndaj gazetarëve duhet të adresohen nga institucionet në Serbi

Drejtuesi i podcast-it “The Good, the Bad, and the Ugly”, Nenad Kulacin është sërish shënjestër e kërcënimeve. Kërcënimi i fundit për prezantuesen është dërguar përmes rrjeteve sociale nga një llogari anonime. Rrjeti SafeJournalists (SJN) dhe Media Freedom Rapid Response (MFRR…

Read More
Stafi i JiR - Kosovo takohet me zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe iniciativës Hannah Arendt

Stafi i JiR - Kosovo takohet me zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe iniciativës Hannah Arendt

Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha, së bashku me stafin e programit Journalists in Residence - Kosovo, u takuan me zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, si dhe iniciativës Hannah Arendt.

Read More
Stafi i AGK-së takohet me stafin e ECPMF-së për programin "Gazetarët në Residencë"

Stafi i AGK-së takohet me stafin e ECPMF-së për programin "Gazetarët në Residencë"

Stafi i programit Journalists in Residence - Kosovo vizituan partnerin e programit “Gazetarët në Rezidencë ”, European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, në Leipzig të Gjermanisë. Vizita e udhëhequr nga Kryetari i Bordi të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës…

Read More
Shtime, kërcënohet gazetari Agim Ademi

Shtime, kërcënohet gazetari Agim Ademi

Gazetari i Grupit Koha, Agim Ademi e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës se ka marrë një kërcënim nga një person, S.B në Shtime. Sipas Ademit, ngjarja ka ndodhur në Godanc derisa po përurohej fillimi i punimeve për ndërtimin e çerdhes publike, dhe se ky person i ka thënë se…

Read More
IFJ, EFJ dhe grupet e lirisë së medias kërkojnë drejtësi për vrasjen e Daphne Caruana Galizia

IFJ, EFJ dhe grupet e lirisë së medias kërkojnë drejtësi për vrasjen e Daphne Caruana Galizia

Në gjashtë vjetorin e vrasjes së gazetares malteze, Daphne Caruana Galizia, e cila u vra nga një bombë derisa po udhëtonte me veturën e saj, Federata Ndërkombëtare dhe Evropiane e Gazetarëve, si dhe grupet e lirisë së medias, kanë bërë thirrje për vendosjen e drejtësisë.

Read More
20 gazetarë nga Unioni i Gazetarëve të Rajonit të Helsinkit vizituan AGK-në

20 gazetarë nga Unioni i Gazetarëve të Rajonit të Helsinkit vizituan AGK-në

Kryetari i Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha, dhe Drejtorja Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi, sot pritën në takim një nga unionet më të mëdha të gazetarëve në Finlandë, Helsingin Seudun Journalistit.

Read More
SafeJournalists: Të shqetësuar për ngjarjet e fundit që kanë prekur gazetarët në Shqipëri

SafeJournalists: Të shqetësuar për ngjarjet e fundit që kanë prekur gazetarët në Shqipëri

Në dritën e ngjarjeve të fundit që prekin gazetarët në Shqipëri, Rrjeti SafeJournalists ndjehet i detyruar të shprehë shqetësimet dhe të kërkojë vëmendje kolektive ndaj incidenteve shqetësuese që përfshijnë Armand Bajramin (A2CNN), Gjergj Zefi (Pamfleti) dhe Parid Dado (Vizion Plus).

Read More
AGK-ja e dënon gjuhën seksiste të Ismet Munishit ndaj gazetares Qëndresa Krelani

AGK-ja e dënon gjuhën seksiste të Ismet Munishit ndaj gazetares Qëndresa Krelani

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës i konsideron të papranueshme, denigruese dhe seksiste komentet e trajnerit të futbollit, Ismet Munishi bërë në një emision televiziv ndaj gazetares së sportit në Radio Televizionin e Kosovës, Qëndresa Krelani.

Read More
Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Në një punëtori dyditore të IHS Project dhe AQH Project, projekte të Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH), rreth 20 gazetarë nga mediume qendrore dhe lokale diskutuan për sëmundjet kronike jo-ngjitëse, raportimin e përgjegjshëm…

Read More
Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e zv/kryeministrit Bislimi kundër medieve të Kosovës

Deklaratë e rrezikshme dhe e papranueshme e zv/kryeministrit Bislimi kundër medieve të Kosovës

Jo për herë të parë, zv/kryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, që udhëheq me negociatat me Serbinë, Besnik Bislimi ka sulmuar mediet kosovare, duke e bërë akuzën e rrezikshme se ato “financohen nga Serbia”. Në konferencën për shtyp bashkë me Kryeministrin Kurti…

Read More
Sulmohet në finalen e Superkupës mes Trepçës dhe Pejës gazetarja, Ulpiana Emra

Sulmohet në finalen e Superkupës mes Trepçës dhe Pejës gazetarja, Ulpiana Emra

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar me lajmin për sulmin ndaj gazetares së ArtMotion, Ulpiana Emra. Emra është sulmuar nga tifozët derisa po raportonte në finalen e Superkupës në basketboll mes Trepçës dhe Pejës.

Read More
AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

Raporti “Harta mediatike dhe Ballafaqimi me të Kaluarën”, i hulumtuesve Getoarbë Mulliqi, Abit Hoxha dhe Milan Spirovski, u publikua sot në ngjarjen e përbashkët të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës dhe forumZFD në Kosovë.

Read More
AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare…

Read More
Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Terre des hommes - Kosovo në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës kanë përmbyllur sot ciklin e trajnimeve për gazetarë nga mediet qendrore dhe lokale për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian. Për tre muaj në takime dyditore, gazetarja…

Read More
Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se…

Read More
Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK hap thirrjen për gazetarë dhe studentë të gazetarisë për aplikim në Akademinë e Gazetarëve për Integritetin e Informacionit - Edicioni i Dytë. Ky aktivitet organizohet me mbështetjen e Institutit Kombëtar Demokratik - NDI dhe USAID në Kosovë.

Read More
Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Në partneritet me German Embassy Pristina, U.S. Embassy Pristina, Kosovo, Ambasciata d'Italia a Pristina - Embassy of Italy in Pristina, Ambassade de France au Kosovo - French Embassy in Kosovo…

Read More
AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha së bashku me Drejtoren Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi, u takuan sot me Drejtorin Menaxhues të European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, Lutz Kinkel, Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine…

Read More
Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Festën e 32 vjetorit të Pavarësisë së Ukrainës, gazetarët ukrainas e filluan në ballkonin e ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës, ku u mirëpritën nga kryeministri Albin Kurti, si dhe zv kryeministrja njëherësh Ministre e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla Schwarz. Lydmila Makei…

Read More