Lajmet

DASh publikon Raportin për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022

DASh publikon Raportin për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022

Departamenti i Shtetit të ShBA-ve ka publikuar sot raportet për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022. Në pjesën për Lirinë e Shprehjes në Kosovë, raportohet se Liria e Shprehjes është respektuar në përgjithësi…

Read More
SafeJournalists: Të ndalet dhuna ndaj gazetarëve dhe aktivistëve në Bosnje dhe Hercegovinë

SafeJournalists: Të ndalet dhuna ndaj gazetarëve dhe aktivistëve në Bosnje dhe Hercegovinë

Mbrëmjen e 18 marsit në Banja Luka, disa gazetarë e aktivistë u sulmuan para zyrës ku ishte organizuar një takim i anëtarëve të komunitetit LGBTIQ+, nga e gjithë Bosnja dhe Hercegovina, me qëllimin për të parë një dokumentar dhe për të diskutuar të drejtat e komunitetit dhe mbrojtjen e tyre.

Read More
SafeJournalists: Të ndalojë frikësimi i gazetarëve në Kosovë

SafeJournalists: Të ndalojë frikësimi i gazetarëve në Kosovë

Mbrëmë në Prishtinë, dikush ka tentuar ta djegë garazhin e redaktorit në transmetuesin publik (Radio Televizioni i Kosovës), Alban Selimi. Alban Selimi përmes rrjetit social Facebook, ka bërë të ditur se dikush ka tentuar ta frikësojë, por se nuk ia ka dalë. “Dikush i vuri zjarrin (garazhit…

Read More
Shqetësuese tentim frikësimi ndaj redaktorit Alban Selimi

Shqetësuese tentim frikësimi ndaj redaktorit Alban Selimi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi. Selimi mbrëmjen e djeshme përmes rrjetit social Facebook, ka treguar se dikush ka tentuar ta frikësojë atë me këtë akt…

Read More
MFRR dhe SafeJournalists – Slavko Ćuruvija: Të ndërpritet modeli i mosndëshkimit për vrasjen e gazetarëve në Serbi

MFRR dhe SafeJournalists – Slavko Ćuruvija: Të ndërpritet modeli i mosndëshkimit për vrasjen e gazetarëve në Serbi

Pas fillimit të rigjykimit javën e kaluar në Gjykatën e Apelit për vrasjen e redaktorit njëherësh botuesit serb, Slavko Ćuruvija, në vitin 1999, partnerët e Media Freedom Rapid Response (MFRR) dhe Rrjetit SafeJournalists (SJN…

Read More
AGK SHPALL KONKURS PËR ASISTENT/E TË KOORDINATORIT TË TERENIT

AGK SHPALL KONKURS PËR ASISTENT/E TË KOORDINATORIT TË TERENIT

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në kuadër të projektit Journalists in Residence – Kosovo shpall konkurs për një pozitë: 1️⃣ Asistent/e i Koordinatorit të Terenit … Kriteret:

Read More
AGK shpall konkurs për Koordinator/e të Projekteve

AGK shpall konkurs për Koordinator/e të Projekteve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në kuadër të projektit rajonal “Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokim të Lirisë së Medieve dhe Sigurisë së Gazetarëve”, shpall konkurs për një pozitë: • Koordinator/e i/e projektit … Kriteret:

Read More
AGK: E papranueshme gjuha e zyrtarit komunal të Kamenicës ndaj T7

AGK: E papranueshme gjuha e zyrtarit komunal të Kamenicës ndaj T7

Vaxhid Rexhepaj, Shef i Kabinetit të Kryetarit të Kamenicës, Kadri Rrahimaj, ka përdorur gjuhë të papërshtatshme ndaj gazetarit të Televizionit 7, Çlirimtar Morina. Rexhepaj, i pyetur për një fotografi montazh në zyrën e Rrahimajt që është bërë virale, ka zgjedhur t’i sulmojë mediat…

Read More
Anëtarët e Safe Journalists takohen me përfaqësues të institucioneve evropiane në Bruksel

Anëtarët e Safe Journalists takohen me përfaqësues të institucioneve evropiane në Bruksel

Gjatë kësaj jave, në kuadër të platformës rajonale Safe Journalists, janë zhvilluar takime pune mes anëtarëve të platformës dhe përfaqësueseve të institucioneve evropiane. Takimet u zhvilluan në Parlamentin Evropian dhe Komisionin Evropian në Bruksel, në të cilat AGK-ja…

Read More
SafeJournalists: Presione të papranueshme për lirinë e medias dhe gazetarëve në Republikën Srpska

SafeJournalists: Presione të papranueshme për lirinë e medias dhe gazetarëve në Republikën Srpska

Gazetarët dhe mediat në Republika Srpska kohëve të fundit kanë qenë cak i llojeve të ndryshme të sulmeve dhe presioneve. Milorad Dodik, Presidenti i Republikës Srpska, në një konferencë për medie të mbajtur më 8 mars në Banja Luka…

Read More
SafeJournalists: Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit – Ekspozitë online

SafeJournalists: Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit – Ekspozitë online

Platforma rajonale e asociacioneve dhe sindikatave mediale në Ballkanin Perëndimor, Safe Journalists, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ka nisur fushatën “Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit", (women.safejournalists.net…

Read More
AGK-ja i dënon kërcënimet në drejtim të gazetarit të Kallxo.com

AGK-ja i dënon kërcënimet në drejtim të gazetarit të Kallxo.com

Zyrtarja e Komunës së Fushë-Kosovës, Hasime Qyqalla, ka tentuar të frikësojë gazetarin e KALLXO.com, Behar Mustafën, me inicim të ndjekjes penale. Ky frikësim vjen pas një hulumtimi të KALLXO.com, ku përfshihet i biri i zyrtares në fjalë. Në ndërkohë që, e njëjta gjatë ditës së sotme…

Read More
Gazetarët afganë fillojnë kursin e Gjuhës Shqipe

Gazetarët afganë fillojnë kursin e Gjuhës Shqipe

Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi, Nimatullah Gholami, Rafiullah Nikzad dhe Nadia Gulabzada, sot kanë filluar vijimin e kursit të Gjuhës Shqipe. Kursi është pjesë e programit Journalists in Residence - Kosovo, dhe qëllim ka integrimin e kolegëve afganë në Kosovë.

Read More
Reagim i AGK-së mbi gjuhën e Agron Bekës ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”

Reagim i AGK-së mbi gjuhën e Agron Bekës ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar për akuzat që anëtari i Këshillit Prokurorial të Kosovës - KPK, Agron Beka, i ka bërë ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”, në mbledhjen e KPK-së, të enjten. Më 18 shkurt 2023 në KTV, është transmetuar emisioni “Betimi për Drejtësi…

Read More
Kosova solidarizohet me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë

Kosova solidarizohet me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë

Krerët e Institucioneve të Republikës së Kosovës dhe ambasadorë të shteteve aleate, janë solidarizuar sot me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë. Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti, dhe Kryeparlamentari Glauk Konjufca…

Read More
Kryetari i Bordit të AGK-së mirëpritet në Sindikatën Kombëtare të Gazetarëve në Ukrainë

Kryetari i Bordit të AGK-së mirëpritet në Sindikatën Kombëtare të Gazetarëve në Ukrainë

Kryetari i Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha, është duke qëndruar në Ukrainë në kuadër të bashkëpunimit të AGK-së dhe Sindikatës Kombëtare të Gazetarëve të Ukrainës, për strehimin e kolegëve ukrainas në Kosovë.

Read More
Nadia Gulabzada – gazetarja e pestë afgane që strehohet në Kosovë

Nadia Gulabzada – gazetarja e pestë afgane që strehohet në Kosovë

Mëngjesin e sotëm, në Kosovë, ka mbërritur gazetarja e pestë afgane, Nadia Gulabzada. Gulabzada u mirëpritë në aeroport nga bashkëkombësja e saj Amina Omid, tanimë e strehuar në Prishtinë prej një jave, Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha, përfaqësuesi i MPB-së, Kushtrim Nreci…

Read More
SafeJournalists: Sulm ndaj gazetarëve të Top Channel në Shqipëri

SafeJournalists: Sulm ndaj gazetarëve të Top Channel në Shqipëri

Gazetarët e emisionit hulumtues Fiks Fare janë sulmuar fizikisht më 8 shkurt, teksa po xhironin gërmimet e paligjshme në lumin Zeze në Nikel, Fushë Krujë, rreth 30 km larg kryeqytetit në Shqipëri.

Read More
SafeJournalists: Zyrtarët shtetërorë dhe politikanët në Maqedoninë e Veriut të ndërpresin sjelljen joprofesionale ndaj gazetarëve

SafeJournalists: Zyrtarët shtetërorë dhe politikanët në Maqedoninë e Veriut të ndërpresin sjelljen joprofesionale ndaj gazetarëve

Në tri javët e fundit (nga 15 janari deri më 6 shkurt), zyrtarët shtetërorë kanë treguar sjellje nënçmuese, joprofesionale dhe arrogante ndaj gazetarëve gjatë konferencave për shtyp në Maqedoninë e Veriut. Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM…

Read More
Ekipi i T7 kërcënohet me armë zjarri në Leposaviq

Ekipi i T7 kërcënohet me armë zjarri në Leposaviq

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, e ka pranuar me shqetësim të mërkurën raportimin për një incident serioz në veri të Kosovës ndaj një ekipi të televizionit T7.…

Read More