Lajmet

AGK: Proces i ri për drejtor të televizionit në RTK

AGK: Proces i ri për drejtor të televizionit në RTK

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka ndjekur me vëmendje të shtuar zhvillimet e fundit rreth transmetuesit publik në vend, RTK. AGK-ja, konsideron se emërimi i Rilind Gërvallës - mbështetës i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), për drejtor të kanaleve shqip në RTK…

Read More
Gazetarët afganë: Mirënjohës ndaj Qeverisë dhe AGK-së për mundësinë për të vazhduar profesionin në një vend si Kosova

Gazetarët afganë: Mirënjohës ndaj Qeverisë dhe AGK-së për mundësinë për të vazhduar profesionin në një vend si Kosova

Gazetarët afganë Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi,Nimatullah Gholami dhe Rafiullah Nikzad të shoqëruar nga Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha dhe Zyrtarja Ligjore e ECPMF-së, Flutura Kusari, kanë mbajtur sot konferencë për medie. Në konferencën e mbajtur në zyrat e AGK-së…

Read More
Kosova i mirëpret katër gazetarët afganë

Kosova i mirëpret katër gazetarët afganë

Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi, Nimatullah Gholami dhe Rafiullah Nikzad – janë katër gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Kolegët afganë u mirëpritën në aeroport nga Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha…

Read More
Shqipëri: MFRR dhe Safe Journalists dënojnë sulmin ndaj gazetarit Elvis Hila dhe gruas së tij

Shqipëri: MFRR dhe Safe Journalists dënojnë sulmin ndaj gazetarit Elvis Hila dhe gruas së tij

Media Freedom Rapid Response (MFRR) dhe platforma rajonale Safe Journalists dënojnë sulmin tronditës fizik ndaj gazetarit shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortes së tij në Lezhë…

Read More
AGK-ja i bën thirrje FFK-së të organizojë Kuvend të hapur për mediet dhe transparent

AGK-ja i bën thirrje FFK-së të organizojë Kuvend të hapur për mediet dhe transparent

Pak orë para mbajtjes së Kuvendit të Jashtëzakonshëm të FFK-së, gazetarët dhe mediet në Kosovë nuk e kanë asnjë informacion për vendin dhe orën e kësaj ngjarjeje. AGK-ja, i bën thirrje Federatës së Futbollit të Kosovës që të organizojë Kuvend të hapur dhe transparent…

Read More
SafeJournalists: Gazetari shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortja e tij janë sulmuar fizikisht në Lezhë

SafeJournalists: Gazetari shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortja e tij janë sulmuar fizikisht në Lezhë

Të enjten, datë 25 janar 2023, në orën 16:40 në Lezhë të Shqipërisë, dy persona kanë sulmuar fizikisht gazetarin e Report Tv, Elvis Hila dhe bashkëshorten e tij. Të mërkurën, Elvis Hila kishte raportuar për Report Tv dhe Shqiptarja.com për një vendim gjykate në Lezhë. Pas këtij denoncimi…

Read More
AGK-ja e përkrah bojkotin e sotëm të gazetarëve ndaj Qeverisë

AGK-ja e përkrah bojkotin e sotëm të gazetarëve ndaj Qeverisë

Gazetarët dhe kameramanët e medieve kosovare sot janë organizuar spontanisht për të bojkotuar konferencën për shtyp, pas Mbledhjes së Qeverisë. Gazetarët kanë pritur më shumë se 40 minuta për paraqitjen e dy ministrave të Qeverisë, Hekuran Murati dhe Arbërie Nagavci. AGK-ja…

Read More
Gazetarët ukrainas mirëpriten në Kuvendin e Republikës së Kosovës

Gazetarët ukrainas mirëpriten në Kuvendin e Republikës së Kosovës

Gazetarët ukrainas sot janë takuar me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, si dhe kanë ndjekur nga afër punimet e seancës së dytë për sesionin pranveror. Kolegët nga Ukraina janë përshëndetur nga deputetët e pranishëm në Parlament, teksa kanë brohoritur “Slava Ukraina…

Read More
Fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarit, Bujar Vitija

Fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarit, Bujar Vitija

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar nga gazetari, Bujar Vitija, për një seri fyerjesh, linçimesh e kërcënimesh që i janë bërë në ditët e fundit, pas një serie shkrimesh rreth dyshimeve për korrupsion në Spitalin Publik të Vushtrrisë.

Read More
HRW sjell në pah klimën e rënduar të të bërit gazetari në Kosovë

HRW sjell në pah klimën e rënduar të të bërit gazetari në Kosovë

Në raportin për vitin 2022 të Human Rights Watch – HRW, të publikuar më 12 janar 2023, ku monitorohen të drejtat e njeriut në mëse 100 vende të botës, përfshihet edhe Kosova. Në raportin për Kosovën, rëndësi e veçantë iu kushtua kushteve të punës së gazetarëve, ku u vu theks mbi sulmet…

Read More
IFJ dhe EJF dënojnë sulmet ndaj gazetarëve në Kosovë, mirëpresin de-eskalimin e situatës në veri

IFJ dhe EJF dënojnë sulmet ndaj gazetarëve në Kosovë, mirëpresin de-eskalimin e situatës në veri

Dy organizatat kryesore të gazetarëve në botë, Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ) dhe Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ) janë solidarizuar me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, duke dënuar 6 sulmet e shënuara në dhjetor ndaj gazetarëve që kanë raportuar nga veriu i Kosovës.…

Read More
SafeJournalists: Gazetarja e Top Channel u sulmua në veri të Kosovës

SafeJournalists: Gazetarja e Top Channel u sulmua në veri të Kosovës

Gazetarja e Top Channel, Leonita Bajrami, u sulmua në Mitrovicë më 27 dhjetor me lende piroteknike teksa po transmetonte direkt në programin e mëngjesit të Top Channel “Shqiperia Live”. Sapo vuri re praninë e eksplozivit, ajo u largua…

Read More
Kosovë: ECPMF dhe EFJ mirëpresin mbështetjen e re për gazetarët afganë

Kosovë: ECPMF dhe EFJ mirëpresin mbështetjen e re për gazetarët afganë

Qeveria e Kosovës sot ka njoftuar se do t'u ofrojë strehim pesë gazetarëve që ikin nga persekutimi në Afganistan. Gazetarëve do t’u sigurohet strehim, pagë mujore, sigurim shëndetësor dhe një biletë kthimi, kur rrethanat të krijohen që ata të kthehen në shtëpitë e tyre.

Read More
Alarmuese: Ekipi i Klan Kosovës hospitalizohet pas sulmit me gurë nga persona të maskuar në Zupç

Alarmuese: Ekipi i Klan Kosovës hospitalizohet pas sulmit me gurë nga persona të maskuar në Zupç

Në një trend alarmues, AGK-ja është njoftuar sot për një tjetër sulm të rëndë kundër gazetarëve që po raportojnë nga veriu i vendit. Persona të maskuar e kanë sulmuar ekipin e Klan Kosovës në Zubin Potok. Ekipi i përbërë nga gazetarët Qëndresa Bellagoshi, Drin Demiri…

Read More
AGK-ja dënon gjuhën denigruese të kryetarit të Shtimes ndaj gazetarit, Agim Ademi

AGK-ja dënon gjuhën denigruese të kryetarit të Shtimes ndaj gazetarit, Agim Ademi

Gazetari i Grupit KOHA, Agim Ademi, e ka njoftuar AGK-në, për gjuhën fyese dhe me tone kërcënuese që Kryetari i Komunës së Shtimes, Qemajl Aliu, ka bërë kundër tij në një seancë të Kuvendit Komunal. Aliu citohet ta ketë quajtur “prontist:” Ademin, duke thënë se do ta “denoncojë…

Read More
AGK: Skandaloze sulmet publike të anëtares së OSHP-së, Kimete Gashi ndaj gazetares Saranda Ramaj

AGK: Skandaloze sulmet publike të anëtares së OSHP-së, Kimete Gashi ndaj gazetares Saranda Ramaj

Gjatë një raportimi në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere të Kuvendit të Kosovës, anëtarja e Organit Shqyrtues të Prokurorimit, Kimete Gashi, ka denigruar punën e gazetares së Grupit Koha, Sarandaj Ramaj, duke sugjeruar madje edhe “marrje masash” kundër saj. Sipas videos nga Komisioni…

Read More
Kosova strehon gazetaren e 13-të nga Ukraina

Kosova strehon gazetaren e 13-të nga Ukraina

Në Kosovë, sonte ka mbërritur gazetarja e radhes ukrainase, Anastasiia Poia. Poia do t’i bashkohet gazetarëve ukrainas tanimë të strehuar në vend, në kuadër të programit “Journalists in Residence - Kosovo”. Kolegia ukrainase është mirëpritur në aeroport nga Drejtorja Ekzekutive e AGK-së…

Read More
Shpërthim i ri afër një ekipi televiziv

Shpërthim i ri afër një ekipi televiziv

Sonte në mbrëmje, një tjetër shpërthim ka ndodhur – këtë herë në afërsi të ekipit të televizionit Tëvë1, në Lagjen e Boshnjakëve në Komunën e Mitrovicës. Ekipi i përbërë nga gazetari Gojart Jashari dhe kameramani Rron Agolli, ishin prezent në momentin kur ndodhi shpërthimi.…

Read More
Sulmohet ekipi i Klan Kosovës në veri të vendit

Sulmohet ekipi i Klan Kosovës në veri të vendit

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar për sigurinë e kolegëve që po raportojnë nga veriu i vendit. Ekipi i Klan Kosovës, i përbërë nga gazetari Haris Ademi, kameramani Agon Bejtullahu dhe shoferi Elsad Sinani, është sulmuar sot…

Read More
Olga Lisnycha i bashkohet grupit të gazetarëve ukrainas të strehuar në Kosovë

Olga Lisnycha i bashkohet grupit të gazetarëve ukrainas të strehuar në Kosovë

Sot, në orët e hershme të mëngjesit, në Kosovë ka mbërritur gazetarja ukrainase, Olga Lisnycha. Lisnycha, do t’i bashkohet kolegëve të saj, gazetarëve ukrainas të strehuar në vend në kuadër të programit “Journalists in Residence - Kosovo”.

Read More