Lajmet

Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së gazetarit, Milaim Krasniqi

Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së gazetarit, Milaim Krasniqi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, e ka pranuar me pikëllim të madh lajmin për vdekjen në Francë, të gazetarit të njohur të sportit, Milaim Krasniqi – redaktor përgjegjës i sportit në Radio Kosova. Krasniqi, 53-vjeçar ishte një prej zërave më të njohur të gazetarisë sportive në vend…

Read More
AGK-ja dënon gjuhën e U. D të Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Klan Kosovës

AGK-ja dënon gjuhën e U. D të Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Klan Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar nga autorët dhe gazetarët e emisionit “Kiks Kosova” në Klan Kosova, për gjuhën denigruese dhe kërcënuese që drejtori i Financave në Telekomin e Kosovës, Feim Kelmendi, ka përdorur ndaj ekipit të këtij televizioni. Në një seri emailesh…

Read More
SafeJournalists: Vazhon të rrezikohet siguria e gazetarëve gjatë raportimit nga veriu i Kosovës

SafeJournalists: Vazhon të rrezikohet siguria e gazetarëve gjatë raportimit nga veriu i Kosovës

Ekipet e Kallxo.com dhe RTV Dukagjinit janë sulmuar përgjatë mbulimit të ngjarjeve në veri të Mitrovicës, më 9 dhe 10 dhjetor. Gazetarja e Kallxo.com, Shkodrane Dakaj dhe producenti Valdet Salihu, më 9 dhjetor u sulmuan nga një grup i maskuar vendasish, teksa ishin duke lëvizur me veturë.

Read More
Gazetarët vazhdojnë të rrezikohen gjatë raportimeve në veri të Kosovës

Gazetarët vazhdojnë të rrezikohen gjatë raportimeve në veri të Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës shpreh shqetësimin për rrezikun e vazhdueshëm që po u kanoset gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve gjatë raportimeve të tyre nga veriu i Kosovës. Gjatë orëve të vona të ditës së sotme, në ndërkohë që po raportonin për situatën në veri…

Read More
SafeJournalists: Gazetarët si mbrojtës të të drejtave të njeriut vazhdojnë të jenë të kërcënuar

SafeJournalists: Gazetarët si mbrojtës të të drejtave të njeriut vazhdojnë të jenë të kërcënuar

Në rajonin e Ballkanit Perëndimor, pothuajse çdo ditë jemi dëshmitarë të kërcënimeve të të drejtave të gazetarëve dhe punës së tyre. Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, 10 Dhjetor…

Read More
AGK-ja dënon sulmin ndaj Kallxo.com në veri – kërkon siguri për gazetarët

AGK-ja dënon sulmin ndaj Kallxo.com në veri – kërkon siguri për gazetarët

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i shqetësuar për sigurinë e gazetarëve, pas sulmit këtë mëngjes të një ekipi të Kallxo.com në veri të Mitrovicës. Vetura në të cilin po udhëtonin gazetarja, Shkodrane Dakaj dhe producenti Valdet Salihu u sulmua nga një grup i maskuar i serbëve…

Read More
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i ndanë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i ndanë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, me mbështetjen e Misionit të OSBE-së, Bashkimit Evropian, Zyrës së UN Ëomen, dhe Ambasadës Gjermane, i ndau sot në Prishtinë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022 për gazetarët dhe storiet e tyre në gjashtë kategori të ndryshme. Përmes këtyre çmimeve…

Read More
Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Seremb Gjergji

Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Seremb Gjergji

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë kemi pranuar lajmin për vdekjen e kolegut tonë, gazetarit të mirënjohur, Seremb Gjergji. Vdekjen e Gjergjit në moshën 47-vjeçare, e kanë bërë të ditur familjarët e tij në mediet sociale. Seremb Gjergji ka filluar karrierën si gazetar para luftës në Kosovë…

Read More
SafeJournalists: Kërcënime të tmerrshme ndaj gazetares Jelena Obucina në Serbi

SafeJournalists: Kërcënime të tmerrshme ndaj gazetares Jelena Obucina në Serbi

Jelena Obucina, gazetare e Nova S TV, u kërcënua sot me mesazhe direkte në rrjetin social Twitter me vendosje në shtyllë dhe djegie, të gjitha të përshkruara në një kontekst mizor seksual.

Read More
Kosovë: Presioni politik ndaj gazetarëve e minon progresin e lirisë së mediave

Kosovë: Presioni politik ndaj gazetarëve e minon progresin e lirisë së mediave

Organizatat ndërkombëtare për lirinë e mediave dhe gazetarëve, duke përfshirë Federatën Europiane të Gazetarëve (EFJ), paralajmërojnë se ndërkohë që qeveria aktuale ka bërë progres të rëndësishëm në depolitizimin e transmetuesit publik…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani i portalit "Insajderi" në Kosovë

SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani i portalit "Insajderi" në Kosovë

Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar fizikisht mëngjesin e sotëm në veri të Mitrovicës nga një grup banorësh. Derisa kameramani Jetmir Muji dhe gazetari Visar Duriqi ishin në pritje të një interviste…

Read More
AGK-ja e dënon ashpër sulmin ndaj kamermanit, Jetmir Muji në veri të Mitrovicës

AGK-ja e dënon ashpër sulmin ndaj kamermanit, Jetmir Muji në veri të Mitrovicës

Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar sot paradite në Mitrovicën e veriut nga një grup i serbëve lokalë, derisa ishte duke xhiruar për një emision. Sipas kësaj medie, Muji bashkë me gazetarin, Visar Duriqi, kanë qenë në veri për të përgatitur një emision…

Read More
Thirrje për aplikim: Çmimet Vjetore për Gazetari - 2022

Thirrje për aplikim: Çmimet Vjetore për Gazetari - 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), me mbështetjen e Misionit në Kosovë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Bashkimit Evropian në Kosovë, zyrës së UN Women në Kosovë dhe Ambasadës së Republikës Federale të Gjermanisë në Prishtinë…

Read More
Promovohet Platforma e Këshillit të Evropës për Siguri të Gazetarëve

Promovohet Platforma e Këshillit të Evropës për Siguri të Gazetarëve

Shtatë organizata partnere të Platformës së Këshillit të Evropë për Siguri të Gazetarëve, po qëndrojnë në Kosovë më 15 dhe 16 nëntor 2022, në një mision faktmbledhës.

Read More
SafeJournalists: Shqetësime në lidhje me Ndryshimet e propozuara mbi aksesin e informacionit në Shqipëri

SafeJournalists: Shqetësime në lidhje me Ndryshimet e propozuara mbi aksesin e informacionit në Shqipëri

Më 19 tetor 2022, Ministria e Drejtësisë publikoi një projektligj për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 119/2014 “Për të Drejtën e Informimit”. Sipas qeverisë, ky projektligj synon përmirësimin dhe fuqizimin e legjislacionit aktual për të drejtën e informimit…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet verbalisht dhe fizikisht kameramani në Maqedoni të Veriut

SafeJournalists: Sulmohet verbalisht dhe fizikisht kameramani në Maqedoni të Veriut

Një anëtar i ekipit të TV24 është sulmuar verbalisht dhe fizikisht ditën e djeshme teksa po xhironin një storje televizive. Gjegjësisht, derisa kameramani Ljubisha Ignatov ishte duke filmuar shtëpinë në të cilën jeton Oleksandr Onyshchenko sipas listës zgjedhore…

Read More
SafeJounalists: Sulmohet fizikisht gazetari në Tiranë

SafeJounalists: Sulmohet fizikisht gazetari në Tiranë

Gazetari i Report TV dhe Shqiptarja.com, Adriatik Doçi, është sulmuar fizikisht më 13 nëntor nga persona të paidentifikuar në Tiranë. Doçi është ndjekur nga disa persona dhe është goditur nga pas me sende të forta, shumë pranë banesës së tij, në rrugën Pashko Vasa.

Read More
SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarit boshnjak Dragan Bursac

SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetarit boshnjak Dragan Bursac

Dragan Bursac, gazetar dhe kolumnist nga Bosnja dhe Hercegovina, është kërcënuar në profilin e tij në rrjetin social Instagram. Një person me emër dhe mbiemër të plotë i dërgoi mesazhe kërcënuese Bursacit, disa prej të cilave janë: “Po ju rikonfirmoj premtimin. Do të mbash shumë m** në gojë…

Read More
SafeJournalists: #HIDHDRITE mbi rastet e sulmeve dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve

SafeJournalists: #HIDHDRITE mbi rastet e sulmeve dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve

Anëtarët e rrjetit Safejournalist nisën fushatën #HIDHDRITE me rastin e Ditës Ndërkombëtare për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë për krimet kundër gazetarëve, e cila shënohet sot, 2 nëntor. Qëllimi i fushatës është ndërgjegjësimi për problemin e mosndëshkimit të sulmeve ndaj gazetarëve…

Read More