Cases

Cases found 289

Attack against Klan Kosova's team, Zubin Potok, 26.12.2022

Masked persons attacked the Klan Kosova team in Zubin Potok. The team consisting of journalists Qëndresa Bellagoshi, Drin Demiri, the camera operator Agon Bejtullahu and the driver Elsad Sinani, were attacked today in the Zupç village. The journalist Bellagoshi and the driver Sinani received medical treatment because the broken windows from the stones hit them in their faces. While Demiri and Bejtullahu remained unharmed. The Kosovo Police were informed about the case. The…

Read More

Denigrating language towards journalist Agim Ademi, Shtime, 25.12.2022

The Koha Group journalist, Agim Ademi, has notified AJK, of the insulting language and threatening tone that the Mayor of Shtime Municipality, Qemajl Aliu, made against him during a session of the Municipal Assembly. Aliu is quoted to have called Adem "prontist", saying that he will "denounce" him to the director of his workplace. "M.Jakupi you have found a 'prontist' journalist as is Agim Ademi, he is as prontist as you are. You have used the ignorance of a technical worker…

Read More

Denigrating language against journalist Saranda Ramaj, Prishtinë, 23.12.2022

Gjatë një raportimi në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere të Kuvendit të Kosovës, anëtarja e Organit Shqyrtues të Prokurorimit, Kimete Gashi, ka denigruar punën e gazetares së Grupit Koha, Sarandaj Ramaj, duke sugjeruar madje edhe “marrje masash” kundër saj. Sipas videos nga Komisioni, anëtarja e Bordit të OSHP-së, i është referuar Ramajt kur ka thënë se “është vetëm një gazetare e zëshme dhe jashtëzakonisht dezinformuese”. “Kam kërku nga anëtarët e bordit edhe jemi…

Read More

Attack against Tëvë1 team, Mitrovicë, 20.12.2022

Sonte në mbrëmje, një tjetër shpërthim ka ndodhur – këtë herë në afërsi të ekipit të televizionit Tëvë1, në Lagjen e Boshnjakëve në Komunën e Mitrovicës. Ekipi i përbërë nga gazetari Gojart Jashari dhe kameramani Rron Agolli, ishin prezent në momentin kur ndodhi shpërthimi. “Shpërthimi ishte i fortë. Nuk kemi arritur të shohim ata që e gjuajtën, por në momentin e shpërthimit ishin afër edhe Policia. Nga ajo çka mund të shihnin ata ishin diku 5-6 persona të organizuar të…

Read More

Attack against Klan Kosova's team, Zubin Potok, 19.12.2022

The Klan Kosova's team, consisting of journalist Haris Ademi, camera operator Agon Bejtullahu, and driver Elsad Sinani, was attacked today, while they were reporting near the barricades located in the village of Çaber in Zubin Potok. The attackers threw stones at the team and insulted them. This is the third attack on journalists, thus aggravating and endangering their safety while they are reporting. The Association of Journalists of Kosovo is concerned for the safety of…

Read More

Threatening language towards Klan Kosova's team, Prishtinë,14.12.2022

The Association of Journalists of Kosovo today has been notified by the authors and journalists of the "Kiks Kosova" show on Klan Kosova, for the denigrating and threatening language that the Acting Finance Director of Telecom of Kosovo used against the team of this media. In a series of emails, Kelmendi referred to Klan Kosova as "Devolli's criminal TV clan", and its journalists as "servants of the criminal clan". AJK considers that such language is unacceptable and very…

Read More

Attack toward RTV Dukagjini's team, North Mitrovica, 10.12.2022

An explosive went off near RTV Dukagjini’s team, tonight while journalist Doruntina Bylykbashi was reporting live from this area. This marks the second attack in two days against the TV teams that are reporting from the north of Mitrovica. Therefore, AJK once again calls upon competent institutions to take measures to ensure the safety of journalists during their reporting.

Read More

Attack toward Kallxo's team, North Mitrovica, 09.12.2022

The Kallxo.com team was attacked this morning in the north of Mitrovica. The car in which journalist Shkodrane Dakaj and producer Valdet Salihu were traveling was attacked by a masked group of local Serbs, near the Technical School. The Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned about the safety of journalists, and strongly condemns the attack, and once again calls upon the Kosovo Police to provide adequate security conditions for the journalists reporting from…

Read More

Physical attack towards cameraman Jetmir Muji, 17.11.2022, Mitrovicë

The cameraman of “Insajderi” portal, Jetmir Muji, was physically assaulted this morning in northern Mitrovica by a group of local Serbs, while he was filming for a TV story. According to this media, Muji together with the journalist, Visar Duriqi, were in the north to conduct a story, when they saw a young man being put into a car by several people. When Muji filmed this event, he was attacked by these people and ended up in the Emergency Hospital in the south of Mitrovica.

Read More

Denigrating language towards journalists Arsim Lani and Lenoard Kerquki, Prishtinë, 05.10.2022

Deputeti i partisë në pushtet, Vetëvendosje, Sali Zyba, ka publikuar sot në profilin e tij në Facebook, një videomontazh ku paraqet kryeredaktorin e televizionit T7, Arsim Lani dhe drejtorin e T7 dhe Gazeta Express, Leonard Kërquki duke prezantuar emisione të ndara të vitit 2016 dhe 2022 me mbishkrimin “E njëjta luftë e UÇK-së, i njëjti medium”. AGK-ja konsideron se një video-montazh e tillë e publikuar nga një deputet dhe e shpërndarë nga dhjetëra pjesëtarë të VV-së, është…

Read More

Threats toward journalist, Irfan Maliqi, Viti, 28.09.2022

The Association of Journalists of Kosovo today was informed by the editors of Plus TV, that their journalist, Irfan Maliqi, was threatened by Sylë Salihu - Head of Social Services within the PSC in Vitia. Maliqi has also received threatening messages from Hysen Ymeri - Head of the Human Resources Office in the Municipality of Vitia regarding a story about the lack of professionals in the branches of social work in this municipality. The Association of Journalists of Kosovo…

Read More

Threats toward journalist Diellza Luzha, Prishtinë, 09.09.2022

Journalist Diellza Luzha from Gazeta Shneta was threatened by an ambulance driver at Mitrovica Hospital. "Journalist Diellza Luzha has reported today through an article about the misuse of the ambulance in Mitrovica Hospital. For this article, Luzha was threatened by one of the drivers, Bajram Ferati. Ferati was initially contacted by the journalist to get an explanation regarding the misuse of the ambulance, but he refused to speak. Meanwhile, after the publication of the…

Read More

Attack towards media, Prishtinë, 03.09.2022

Ka vazhduar fushata e intensifikuar e disa individëve, pjesë të strukturave ose të afërt me partinë në pushtet, Vetëvendosje kundër mediave në Kosovë. Elvis Hoxha e Hysamedin Feraj, ish-këshilltarë të Kryeministrit Kurti dhe Sadri Ramabaja, ish-asamblist i Vetëvendosjes, kanë bërë komente publike fyese kundër gazetës online “Nacionale”, duke i targetuar gazetarët dhe raportimet e këtij medium rreth grevës në arsim. Për më tepër, Hoxha para pak ditësh kishte shkruar se “në…

Read More

Threats toward journalist, Arjana Berisha, Prishtinë, 19.08.2022

The Association of Journalists of Kosovo is concerned about the threat to the journalist of Kallxo, Arjana Berisha. Berisha was threatened by the bus driver of the "Di Passio Tour" company - right after a video was published that shows him using his phone while driving. In an audio recording published by Kallxo, it is heard that the driver repeatedly insulted the journalist, who insisted on getting his opinion on the situation. Despite the journalist's request to stop…

Read More

Threats against journalits, Pejë, 04.08.2022

The head of Radio Gorazhdevci, Milic Petrovic, was verbally threatened today by the son of the employee of the local police station Momir Bulatović. As stated in the announcement of the media, the threats came after an article was published about the suspension of D.B, for abuse of office by collecting signatures for the removal of a colleague of Albanian nationality. “You will grit your teeth if you do not withdraw the contentious text”, said Bulatovic. The police…

Read More

Threats against media, Pristina, 14.07.2022

In today's speech at the Assembly of the Republic of Kosovo, the MP from the ruling party, Vetëvendosje, Fitore Pacolli, called for governmental regulation of the media, especially online portals. MP Pacolli's open call for direct intervention by the Government of Kosovo to control the media is unacceptable for both the AJK and PCK, furthermore, it is perceived as an endangerment of media freedom. In Kosovo, most of the media are registered as businesses within the Kosovo’s…

Read More

Cyber attack toward Nacionale, 11.07.2022, Prishtine

The Association of Journalists was informed today by the editors of the online portal "Nacionale" that they are facing a series of cyber attacks, which it directly affects the work of journalists. AJK calls upon the Kosovo Police and the Cybercrime Unit to investigate the source and the authors of this attack. Kosovar media have been the target of cyber attacks in the past as well, and this, apart from financial, also affects the media's freedom. Therefore, AJK calls on…

Read More

Physical attack towards RTK's team, Prishtinë, 11.07.2022

RTK team consisting of journalist Qendresa Duraku, and cameraman, Besnik Latifi, were attacked at the market (Tregu i Gjelbër), while they were reporting live. According to the television announcement, one of the tradesmen attacked the cameraman and the journalist, thus making it impossible for them to continue reporting. The Association of Journalists of Kosovo is concerned regarding the physical attack on RTK’s team. AJK condemns this attack and calls on the competent…

Read More

Denigrating language toward, Bojan Tomic, Shtërpce, 08.07.2022

The mayor of the Municipality of Shtërpce, Dalibor Jevtiq, has used denigrating language towards the journalist of the public broadcaster, RTK2, Bojan Tomic. The journalist informed AJK that on the day of the action of Kosovo Police in the Municipality of Shtërpce, he waited in line to get a statement from Mayor Jevtiq about this action, but he refused to do so and continued insulting the journalist. "Don't ask me. I can give statements to all of them, but not to you. You…

Read More

Obstructing the work of journalist, Edmonda Avdija, Gjakove, 14.06.2022

The Association of Journalists of Kosovo - AJK, is concerned about the obstruction of TV SYRI’s team in Gjakovë. According to their complaint, Edmonda Avdija – a journalist on this media was not allowed to enter the Department of the Blood Transfusion at "Isa Grezda" Hospital, in Gjakovë, by the head of this department, Kreshnik Abrashi. "Edmonda Avdija was not allowed to enter the Department of the Blood Transfusion at "Isa Grezda" Hospital, by the head of this department…

Read More