News

Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Gazetarë të medieve qendrore dhe lokale morën pjesë në punëtorinë dyditore të AQH dhe IHS për raportimin për shëndetësinë

Në një punëtori dyditore të IHS Project dhe AQH Project, projekte të Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH), rreth 20 gazetarë nga mediume qendrore dhe lokale diskutuan për sëmundjet kronike jo-ngjitëse, raportimin e përgjegjshëm…

Read More
Dangerous and unacceptable language against Kosovo Media by Deputy Prime Minister Bislimi

Dangerous and unacceptable language against Kosovo Media by Deputy Prime Minister Bislimi

Besnik Bislimi, the Kosovo Deputy Prime Minister in charge of negotiations with Serbia, has once again attacked Kosovo's media, claiming rapidly that they are "financed by Serbia." Asked about the harms he had previously stated in an interview with the Serbian newspaper "Danas…

Read More
Journalist Ulpiana Emra attacked during super cup final between Trepça and Peja

Journalist Ulpiana Emra attacked during super cup final between Trepça and Peja

Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned about the news of an attack on journalist Ulpiana Emra from ArtMotion during the Super Cup final basketball match between Trepça and Peja.

Read More
AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

AGK dhe forumZFD publikojnë raportin dhe manualin mbi gazetarinë e ndjeshme ndaj konfliktit

Raporti “Harta mediatike dhe Ballafaqimi me të Kaluarën”, i hulumtuesve Getoarbë Mulliqi, Abit Hoxha dhe Milan Spirovski, u publikua sot në ngjarjen e përbashkët të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës dhe forumZFD në Kosovë.

Read More
AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

AGK-ja, e zhgënjyer me diskriminimin gjinor në pozitat menaxheriale në RTK

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës është vënë në dijeni me detajet e konkurseve të kohëve të fundit në Transmetuesin Publik, RTK për pozitat menaxheriale. AGK-ja, shprehet e zhgënjyer me diskriminimin gjinor që rezulton të jetë praktikuar ndaj gazetareve shumëvjeçare…

Read More
Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Përmbyllet cikli i trajnimeve për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Terre des hommes - Kosovo në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës kanë përmbyllur sot ciklin e trajnimeve për gazetarë nga mediet qendrore dhe lokale për raportimin e përgjegjshëm dhe etik për komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian. Për tre muaj në takime dyditore, gazetarja…

Read More
Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Kërcënohet stafi i RTV Besa në Prizren

Stafi i RTV Besa në Komunën e Prizrenit është kanosur e kërcënuar gjatë ditës së djeshme nga ish kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këtë komunë, Lulzim Kabashi. Sipas një njoftimi drejtuar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, redaksia e këtij mediumi ka thënë se…

Read More
Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Bashkohuni në edicionin e dytë të Akademisë së Integritetit të Informacionit në Gazetari

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK hap thirrjen për gazetarë dhe studentë të gazetarisë për aplikim në Akademinë e Gazetarëve për Integritetin e Informacionit - Edicioni i Dytë. Ky aktivitet organizohet me mbështetjen e Institutit Kombëtar Demokratik - NDI dhe USAID në Kosovë.

Read More
Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Përmbyllet cikli i eventeve për shënimin e Pavarësisë së Ukrainës të organizuara për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë

Në partneritet me German Embassy Pristina, U.S. Embassy Pristina, Kosovo, Ambasciata d'Italia a Pristina - Embassy of Italy in Pristina, Ambassade de France au Kosovo - French Embassy in Kosovo…

Read More
AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

AGK priti në takim Drejtorin Menaxhues të ECPMF-së, Lutz Kinkel dhe Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine" - Sergei Medvedev

Kryetari i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha së bashku me Drejtoren Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi, u takuan sot me Drejtorin Menaxhues të European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, Lutz Kinkel, Koordinatorin e Projektit "Voices of Ukraine…

Read More
Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Gazetarët ukrainas festojnë 32 vjetorin e Pavarësisë së Ukrainës në Kosovë

Festën e 32 vjetorit të Pavarësisë së Ukrainës, gazetarët ukrainas e filluan në ballkonin e ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës, ku u mirëpritën nga kryeministri Albin Kurti, si dhe zv kryeministrja njëherësh Ministre e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla Schwarz. Lydmila Makei…

Read More
Gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë shënojnë Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë shënojnë Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Në nder të shënimit të Ditës së Pavarësisë së Ukrainës, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me European Centre for Press and Media Freedom ECPMF, organizuan një event për gazetarët ukrainas të strehuar në Kosovë, në të cilin mori pjesë edhe Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomás Szunyog.

Read More
Journalists from Ukraine visited North Macedonia

Journalists from Ukraine visited North Macedonia

The Association of Journalists of Kosovo's Journalists in Residence - Kosovo team, together with the Ukrainian journalists sheltered in Kosovo, visited North Macedonia. Lydmila Makei, Oksana Chikanchy, Viktoriia Kaidash, Liudmyla Mekh, Serhii Shevchenko, Olga Lisnycha, Olha Praidko…

Read More
Several media outlets were threatened in Shtime

Several media outlets were threatened in Shtime

This morning, several media teams were threatened and attacked while covering the KRU Prishtina activity in Shtime. The Lajmi.net camera operator was physically assaulted. In addition to the attack on Lajmi.net, several colleagues who were filming the man criticizing the media were threatened.

Read More
Physical attack against Lajmi.net's camera operator in Shtime

Physical attack against Lajmi.net's camera operator in Shtime

The Association of Journalists of Kosovo is extremely concerned by reports that the camera operator for the Lajmi.net portal was physically assaulted while filming KRU Prishtina's move to disconnect debtors from the Shtime water supply network. In the filmed incident…

Read More
AJK condemns the derogatory campaign against Nacionale's journalists in Prizren

AJK condemns the derogatory campaign against Nacionale's journalists in Prizren

The Association of Journalists of Kosovo is deeply concerned with the derogatory campaign against the web portal Nacionale and its journalists. On a banner in Prizren, where images of journalists Vullnet Krasniqi and Berat Buzhala can be seen, it is written, "Justice for the people…

Read More
AJK condemns physical attack against Nacionales team in Prizren

AJK condemns physical attack against Nacionales team in Prizren

The Association of Journalists of Kosovo (AJK) is appalled by the attack in Prizren on the Nacionale's team journalist Vullnet Krasniqi, and camera operator Arbër Latifi. Krasniqi and Latifi were there to report on the protest organized by local imams against the "Dokufest" festival.

Read More
Kosovo welcomes Ukrainian journalist Tetiana Kraselnykova and her son

Kosovo welcomes Ukrainian journalist Tetiana Kraselnykova and her son

Tetiana Kraselnykova is the latest Ukrainian journalist to join the "Journalists in Residence - Kosovo" program. Kraselnykova with her son, Nazar Chaban, will be sheltered in Kosovo. The journalist was received at the Pristina airport shortly after midnight yesterday by AJK's Executive Director…

Read More
Kosovo: EFJ, AGK and media freedom groups welcome Klan Kosova court injunction decision

Kosovo: EFJ, AGK and media freedom groups welcome Klan Kosova court injunction decision

The European Federation of Journalists (EFJ), its affiliate AGK in Kosovo, and the undersigned international media freedom organisations today welcome the court injunction staying the revocation of the business licence Klan Kosova…

Read More
AGK-ja mirëpret vendimin e Gjykatës Komerciale në favor të Klan Kosovës

AGK-ja mirëpret vendimin e Gjykatës Komerciale në favor të Klan Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka mirëpritur vendimin e sotëm të Gjykatës Komerciale në Prishtinë, që ka aprovuar ankesën e televizionit Klan Kosova për shtyrjen e ekzekutimit të vendimeve për pezullimin e certifiktës së binzesit nga ana e Ministrisë së Industrisë…

Read More