Lajmet

Mbahet moduli i fundit Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Mbahet moduli i fundit Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve pjesëmarrës së edicionit të dytë të Akademisë, të shtunën iu është ligjëruar për roli i gazetarisë në procesin e pajtimit. Në këtë modul të Akademisë, të cilin e ligjëroi Besa Luci - Kryeredaktore, u diskutua rreth terminologjisë bazë për konfliktet…

Read More
Mbahet trajnimi për raportimin e përgjegjshëm për diabetin

Mbahet trajnimi për raportimin e përgjegjshëm për diabetin

Një një trajnim dyditor të IHS Project dhe AQH Project, mbi 20 gazetarë diskutuan këtë fundjavë për raportimin e përgjegjshëm dhe etik të shëndetit, me fokus diabetin. Në këtë trajnim që u ligjërua nga Sokol Shameti, u diskutua për rëndësinë e gazetarisë shëndetësore dhe rolin e saj në shoqëri…

Read More
Mbahet moduli i tretë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Mbahet moduli i tretë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve pjesëmarrës së Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt, gjatë modulit të tretë iu është ligjëruar për Gazetarët, mediat dhe Ballafaqimi me të Kaluarën: Realiteti në Kosovë.

Read More
Gazetarë të rinj trajnohen se si të raportojnë për dhunën në baza gjinore

Gazetarë të rinj trajnohen se si të raportojnë për dhunën në baza gjinore

Studentë dhe gazetarë të rinj të premten dhe të shtunën që lamë pas, u trajnuan se si të luftojnë dhunën në baza gjinore nëpërmjet raportimit të përgjegjshëm. Pjesëmarrësve i ligjëroi gazetarja njëherësh aktivistja e zëshme, Leonida Molliqaj, për konceptet bazë të barazisë gjinore…

Read More
U mbajt vizita studimore në Shkup me pjesëmarrësit e Akademisë për Integritetin e Informacionit

U mbajt vizita studimore në Shkup me pjesëmarrësit e Akademisë për Integritetin e Informacionit

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me përkrahjen e NDI Kosova dhe USAID, organizuan vizitën studimore në Shkup më datat 5-7 prill. Gjatë vizitës së tyre studimore në Maqedoninë e Veriut, studentë të gazetarisë dhe gazetarë nga edicioni i dytë i Akademisë së Integritetit të Informacionit…

Read More
Kërcënohet dhe pengohet ekipi i Lajmi.net në Gjykatën e Prizrenit

Kërcënohet dhe pengohet ekipi i Lajmi.net në Gjykatën e Prizrenit

Një ekip i portalit online, Lajmi.net i përbërë nga gazetari Selim Miftari dhe kameramani Përparim Tufa, janë penguar në punën e tyre dhe janë kërcënuar seriozisht. Incidenti ka ndodhur gjatë një seance në Gjykatën Themelore në Prizren. Sipas redaksisë, një i akuzuar me inicialet V.

Read More
SafeJournalists: Dy gazetare janë sulmuar fizikisht nga një çift në Prishtinë

SafeJournalists: Dy gazetare janë sulmuar fizikisht nga një çift në Prishtinë

Më 3 prill, gazetaret e Lajmi.net, Fjolla Hyseni dhe Lindita Berisha janë sulmuar fizikisht nga një çift në rrugë në Prishtinë. Në pamjet shqetësuese të publikuara nga media, shihen një grua dhe një burrë duke sulmuar fizikisht dhe ofenduar gazetaret, gjersa tentojnë t'i pengojnë ato të xhirojnë.

Read More
Safejournalists: Përpjekjet e koordinuara kundër Citizens Channel në Shqipëri duhet të ndalojnë

Safejournalists: Përpjekjet e koordinuara kundër Citizens Channel në Shqipëri duhet të ndalojnë

Rrjeti SafeJournalists është i shqetësuar nga përpjekjet e koordinuara për të minuar Citizens Channel, një media jofitimprurëse dhe e pavarur në Shqipëri.

Read More
Sulm fizik ndaj gazetareve të Lajmi.net

Sulm fizik ndaj gazetareve të Lajmi.net

Gazetaret e Lajmi.net, Fjolla Hyseni dhe Lindita Berisha janë sulmuar sot fizikisht nga një çift në Rrugën C të kryeqytetit. Në disa pamje shqetësuese të publikuara nga mediumi, shihet se si një grua dhe një burrë i sulmojnë gazetaret dhe tentojnë që t’ia ndalojnë xhirimin. Krejt kjo sipas mediumit…

Read More
Mbahet moduli i dytë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Mbahet moduli i dytë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve pjesëmarrës së Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt, gjatë modulit të dytë iu është ligjëruar për ndikimin e dezinformimit në ballafaqimin me të kaluarën.

Read More
Vërejtet dhe rekomandimet e Forumit për Integritetin e Informacionit në dëgjimin e parë publik për Projektligjin e KPM-së

Vërejtet dhe rekomandimet e Forumit për Integritetin e Informacionit në dëgjimin e parë publik për Projektligjin e KPM-së

Në dëgjimin e parë publik për Projektligjin për KPM-në, që po mbahet sot në Kuvendin e Kosovës, Forumi për Integritetin e Informacionit ka paraqitur vërejtet dhe rekomandimet kryesore për përmbajtejn e tij, që lidhen me qëllimin e ligjit, rregullimin e medieve online, pronësinë…

Read More
SafeJournalists: Duhet të ndalet fushata kundër gazetarëve në Serbi

SafeJournalists: Duhet të ndalet fushata kundër gazetarëve në Serbi

Rrjeti SafeJournalists është i shqetësuar për sigurinë e Dinko Gruhonjic, gazetar dhe profesor në Fakultetin Filozofik në Serbi, dhe bën thirrje për ndërprerje të menjëhershme të dhunës. Caku i sulmit, filloi me një video të montuar…

Read More
SafeJournalists: Institucionet të ndëshkojnë sulmuesen ndaj gazetarit Furkan Saliu në Maqedoninë e Veriut

SafeJournalists: Institucionet të ndëshkojnë sulmuesen ndaj gazetarit Furkan Saliu në Maqedoninë e Veriut

Furkan Saliu, gazetar nga Maqedonia e Veriut, u sulmua fizikisht në qytetin e Kërçovës nga Vesna Jakimovska, agjente ekzekutive. Gazetari Furkan Saliu gjatë ditës së djeshme duke marrë deklaratë nga Vesna Jakimovska është sulmuar fizikisht nga Jakimovska dhe ka pësuar lëndim në dorë.

Read More
Serbi: Në rritje kërcënimet dhe sulmet kundër gazetarëve në Novi Sad

Serbi: Në rritje kërcënimet dhe sulmet kundër gazetarëve në Novi Sad

Përshkallëzimi i kërcënimeve dhe dhunës ndaj gazetarëve në Novi Sad, Serbinë veriore, ka arritur në një nivel të paprecedentë në dy javët e fundit.

Read More
Thirrje e hapur për trajner/e

Thirrje e hapur për trajner/e

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në kuadër të projektit "Luftimi i Diskriminimit, Gjuhës së Urrejtjes dhe Dhunës në baza Gjinore", me përkrahje financiare të Bashkimit Europian…

Read More
Rrjeti SafeJournalist dënon ashpër veprimet e papërshtatshme të Kryeministrit Rama ndaj gazetares Ambrozia Meta

Rrjeti SafeJournalist dënon ashpër veprimet e papërshtatshme të Kryeministrit Rama ndaj gazetares Ambrozia Meta

Në konferencën e sotme për shtyp, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të gazetares Ambrozia Meta dhe tentoi në mënyrë të papërshtatshme t’i prekte faqen. Më 19 mars 2024, pas një takimi me drejtuesit politikë të rretheve në selinë e Partisë Socialiste…

Read More
Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Arben Rugova

Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Arben Rugova

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me pikëllim ka marrë lajmin për vdekjen e gazetarit, Arben Rugova. Ai ka punuar në sektorin e arsimit dhe të politikës në disa media si Koha Ditore, Gazeta Express, Telegrafi, Gazeta Lajmi e të tjera.

Read More
U mbajt moduli i parë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

U mbajt moduli i parë i Akademisë në fushën e raportimit për Ballafaqimin me të Kaluarën (BmK) dhe Raportimin e Sensibilizuar për Konflikt

Para fillimit të modulit, studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve, iu drejtua Kryetari i Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha dhe Vjollca Islami Hajrullahu, Menaxhere e projekteve në Forum Civil Peace Service - Kosovo.

Read More
SafeJournalists: Dënojmë mesazhet kërcënuese me jetë ndaj gazetarit Isa Myzyraj në Shqipëri

SafeJournalists: Dënojmë mesazhet kërcënuese me jetë ndaj gazetarit Isa Myzyraj në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists dënon emailin kërcënues me jetën dërguar Isa Myzyraj, gazetar në Ora News njëherësh aktivist i të drejtave të njeriut në Shqipëri. Ky incident alarmues ndodhi më 12 mars 2024, kur z. Myzyraj dhe punëdhënësi i tij morën një email të mbushur me përmbajtje urrejtjeje…

Read More
Platforma SafeJournalists dhe Koalicioni për Lirinë e Medias: Të zgjidhen urgjentisht të gjitha rastet e kërcënimeve të shpeshta ndaj gazetarëve

Platforma SafeJournalists dhe Koalicioni për Lirinë e Medias: Të zgjidhen urgjentisht të gjitha rastet e kërcënimeve të shpeshta ndaj gazetarëve

Gjatë ditëve të fundit, disa gazetarë në Serbi janë fyer, kërcënuar në mënyrë të vazhdueshme drejtpërdrejt, përmes telefonit apo mesazheve në rrjetet sociale, e disa kanë qenë cak i frikësimit të policisë.

Read More