Lajmet

IFJ dhe EJF dënojnë sulmet ndaj gazetarëve në Kosovë, mirëpresin de-eskalimin e situatës në veri

IFJ dhe EJF dënojnë sulmet ndaj gazetarëve në Kosovë, mirëpresin de-eskalimin e situatës në veri

Dy organizatat kryesore të gazetarëve në botë, Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ) dhe Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ) janë solidarizuar me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, duke dënuar 6 sulmet e shënuara në dhjetor ndaj gazetarëve që kanë raportuar nga veriu i Kosovës.…

Read More
SafeJournalists: Gazetarja e Top Channel u sulmua në veri të Kosovës

SafeJournalists: Gazetarja e Top Channel u sulmua në veri të Kosovës

Gazetarja e Top Channel, Leonita Bajrami, u sulmua në Mitrovicë më 27 dhjetor me lende piroteknike teksa po transmetonte direkt në programin e mëngjesit të Top Channel “Shqiperia Live”. Sapo vuri re praninë e eksplozivit, ajo u largua…

Read More
Kosovë: ECPMF dhe EFJ mirëpresin mbështetjen e re për gazetarët afganë

Kosovë: ECPMF dhe EFJ mirëpresin mbështetjen e re për gazetarët afganë

Qeveria e Kosovës sot ka njoftuar se do t'u ofrojë strehim pesë gazetarëve që ikin nga persekutimi në Afganistan. Gazetarëve do t’u sigurohet strehim, pagë mujore, sigurim shëndetësor dhe një biletë kthimi, kur rrethanat të krijohen që ata të kthehen në shtëpitë e tyre.

Read More
Alarmuese: Ekipi i Klan Kosovës hospitalizohet pas sulmit me gurë nga persona të maskuar në Zupç

Alarmuese: Ekipi i Klan Kosovës hospitalizohet pas sulmit me gurë nga persona të maskuar në Zupç

Në një trend alarmues, AGK-ja është njoftuar sot për një tjetër sulm të rëndë kundër gazetarëve që po raportojnë nga veriu i vendit. Persona të maskuar e kanë sulmuar ekipin e Klan Kosovës në Zubin Potok. Ekipi i përbërë nga gazetarët Qëndresa Bellagoshi, Drin Demiri…

Read More
AGK-ja dënon gjuhën denigruese të kryetarit të Shtimes ndaj gazetarit, Agim Ademi

AGK-ja dënon gjuhën denigruese të kryetarit të Shtimes ndaj gazetarit, Agim Ademi

Gazetari i Grupit KOHA, Agim Ademi, e ka njoftuar AGK-në, për gjuhën fyese dhe me tone kërcënuese që Kryetari i Komunës së Shtimes, Qemajl Aliu, ka bërë kundër tij në një seancë të Kuvendit Komunal. Aliu citohet ta ketë quajtur “prontist:” Ademin, duke thënë se do ta “denoncojë…

Read More
AGK: Skandaloze sulmet publike të anëtares së OSHP-së, Kimete Gashi ndaj gazetares Saranda Ramaj

AGK: Skandaloze sulmet publike të anëtares së OSHP-së, Kimete Gashi ndaj gazetares Saranda Ramaj

Gjatë një raportimi në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere të Kuvendit të Kosovës, anëtarja e Organit Shqyrtues të Prokurorimit, Kimete Gashi, ka denigruar punën e gazetares së Grupit Koha, Sarandaj Ramaj, duke sugjeruar madje edhe “marrje masash” kundër saj. Sipas videos nga Komisioni…

Read More
Kosova strehon gazetaren e 13-të nga Ukraina

Kosova strehon gazetaren e 13-të nga Ukraina

Në Kosovë, sonte ka mbërritur gazetarja e radhes ukrainase, Anastasiia Poia. Poia do t’i bashkohet gazetarëve ukrainas tanimë të strehuar në vend, në kuadër të programit “Journalists in Residence - Kosovo”. Kolegia ukrainase është mirëpritur në aeroport nga Drejtorja Ekzekutive e AGK-së…

Read More
Shpërthim i ri afër një ekipi televiziv

Shpërthim i ri afër një ekipi televiziv

Sonte në mbrëmje, një tjetër shpërthim ka ndodhur – këtë herë në afërsi të ekipit të televizionit Tëvë1, në Lagjen e Boshnjakëve në Komunën e Mitrovicës. Ekipi i përbërë nga gazetari Gojart Jashari dhe kameramani Rron Agolli, ishin prezent në momentin kur ndodhi shpërthimi.…

Read More
Sulmohet ekipi i Klan Kosovës në veri të vendit

Sulmohet ekipi i Klan Kosovës në veri të vendit

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është tejet i shqetësuar për sigurinë e kolegëve që po raportojnë nga veriu i vendit. Ekipi i Klan Kosovës, i përbërë nga gazetari Haris Ademi, kameramani Agon Bejtullahu dhe shoferi Elsad Sinani, është sulmuar sot…

Read More
Olga Lisnycha i bashkohet grupit të gazetarëve ukrainas të strehuar në Kosovë

Olga Lisnycha i bashkohet grupit të gazetarëve ukrainas të strehuar në Kosovë

Sot, në orët e hershme të mëngjesit, në Kosovë ka mbërritur gazetarja ukrainase, Olga Lisnycha. Lisnycha, do t’i bashkohet kolegëve të saj, gazetarëve ukrainas të strehuar në vend në kuadër të programit “Journalists in Residence - Kosovo”.

Read More
Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së gazetarit, Milaim Krasniqi

Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së gazetarit, Milaim Krasniqi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, e ka pranuar me pikëllim të madh lajmin për vdekjen në Francë, të gazetarit të njohur të sportit, Milaim Krasniqi – redaktor përgjegjës i sportit në Radio Kosova. Krasniqi, 53-vjeçar ishte një prej zërave më të njohur të gazetarisë sportive në vend…

Read More
AGK-ja dënon gjuhën e U. D të Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Klan Kosovës

AGK-ja dënon gjuhën e U. D të Drejtorit të Financave të Telekomit, Feim Kelmendi ndaj gazetarëve të Klan Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar nga autorët dhe gazetarët e emisionit “Kiks Kosova” në Klan Kosova, për gjuhën denigruese dhe kërcënuese që drejtori i Financave në Telekomin e Kosovës, Feim Kelmendi, ka përdorur ndaj ekipit të këtij televizioni. Në një seri emailesh…

Read More
SafeJournalists: Vazhon të rrezikohet siguria e gazetarëve gjatë raportimit nga veriu i Kosovës

SafeJournalists: Vazhon të rrezikohet siguria e gazetarëve gjatë raportimit nga veriu i Kosovës

Ekipet e Kallxo.com dhe RTV Dukagjinit janë sulmuar përgjatë mbulimit të ngjarjeve në veri të Mitrovicës, më 9 dhe 10 dhjetor. Gazetarja e Kallxo.com, Shkodrane Dakaj dhe producenti Valdet Salihu, më 9 dhjetor u sulmuan nga një grup i maskuar vendasish, teksa ishin duke lëvizur me veturë.

Read More
Gazetarët vazhdojnë të rrezikohen gjatë raportimeve në veri të Kosovës

Gazetarët vazhdojnë të rrezikohen gjatë raportimeve në veri të Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës shpreh shqetësimin për rrezikun e vazhdueshëm që po u kanoset gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve gjatë raportimeve të tyre nga veriu i Kosovës. Gjatë orëve të vona të ditës së sotme, në ndërkohë që po raportonin për situatën në veri…

Read More
SafeJournalists: Gazetarët si mbrojtës të të drejtave të njeriut vazhdojnë të jenë të kërcënuar

SafeJournalists: Gazetarët si mbrojtës të të drejtave të njeriut vazhdojnë të jenë të kërcënuar

Në rajonin e Ballkanit Perëndimor, pothuajse çdo ditë jemi dëshmitarë të kërcënimeve të të drejtave të gazetarëve dhe punës së tyre. Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, 10 Dhjetor…

Read More
AGK-ja dënon sulmin ndaj Kallxo.com në veri – kërkon siguri për gazetarët

AGK-ja dënon sulmin ndaj Kallxo.com në veri – kërkon siguri për gazetarët

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është thellësisht i shqetësuar për sigurinë e gazetarëve, pas sulmit këtë mëngjes të një ekipi të Kallxo.com në veri të Mitrovicës. Vetura në të cilin po udhëtonin gazetarja, Shkodrane Dakaj dhe producenti Valdet Salihu u sulmua nga një grup i maskuar i serbëve…

Read More
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i ndanë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës i ndanë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, me mbështetjen e Misionit të OSBE-së, Bashkimit Evropian, Zyrës së UN Ëomen, dhe Ambasadës Gjermane, i ndau sot në Prishtinë Çmimet Vjetore në Gazetari për vitin 2022 për gazetarët dhe storiet e tyre në gjashtë kategori të ndryshme. Përmes këtyre çmimeve…

Read More
Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Seremb Gjergji

Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit Seremb Gjergji

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë kemi pranuar lajmin për vdekjen e kolegut tonë, gazetarit të mirënjohur, Seremb Gjergji. Vdekjen e Gjergjit në moshën 47-vjeçare, e kanë bërë të ditur familjarët e tij në mediet sociale. Seremb Gjergji ka filluar karrierën si gazetar para luftës në Kosovë…

Read More
SafeJournalists: Kërcënime të tmerrshme ndaj gazetares Jelena Obucina në Serbi

SafeJournalists: Kërcënime të tmerrshme ndaj gazetares Jelena Obucina në Serbi

Jelena Obucina, gazetare e Nova S TV, u kërcënua sot me mesazhe direkte në rrjetin social Twitter me vendosje në shtyllë dhe djegie, të gjitha të përshkruara në një kontekst mizor seksual.

Read More
Kosovë: Presioni politik ndaj gazetarëve e minon progresin e lirisë së mediave

Kosovë: Presioni politik ndaj gazetarëve e minon progresin e lirisë së mediave

Organizatat ndërkombëtare për lirinë e mediave dhe gazetarëve, duke përfshirë Federatën Europiane të Gazetarëve (EFJ), paralajmërojnë se ndërkohë që qeveria aktuale ka bërë progres të rëndësishëm në depolitizimin e transmetuesit publik…

Read More