Lajmet

Qeveria duhet të tërhiqet nga tentativa për kontroll shtetëror të mediave online

Qeveria duhet të tërhiqet nga tentativa për kontroll shtetëror të mediave online

Më 27 dhjetor 2023, Qeveria e Republikës së Kosovës e drejtuar nga z. Albin Kurti ka miratuar në mbledhje Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media (KPM). Projektligjit është proceduar në Kuvendin e Kosovës në janar 2024. Propozimi ligjor…

Read More
Mbahet moduli i katërt i Akademisë së Integritetit të Informacionit

Mbahet moduli i katërt i Akademisë së Integritetit të Informacionit

Studentëve të gazetarisë dhe gazetarëve pjesëmarrës së edicionit të dytë të Akademisë për Integritetin e Informacionit, sot iu është ligjëruar për mbrojtjen e të dhënave personale. Në këtë modul të Akademisë të cilin e ligjëroi Adison Gara…

Read More
SafeJournalists: Autoritetet kompetente në Serbi urgjentisht të ndalojnë linçimin e gazetarëve

SafeJournalists: Autoritetet kompetente në Serbi urgjentisht të ndalojnë linçimin e gazetarëve

Një fushatë e orkestruar kundër gazetares së televizionit N1, Vanja Gjuriq dhe gazetarit të televizionit Nova S, Zeljko Veljkovic, ka nisur prej ditësh për shkak të komenteve të publikuara në rrjetin social X.

Read More
Kërcënohet redaksia e portalit “Periskopi”

Kërcënohet redaksia e portalit “Periskopi”

Gazeta online “Periskopi”, ka njoftuar AGK-në, për një e-mail kërcënues që ka pranuar rreth publikimit të artikullit të titulluar “Nëntë punonjës të Fakultetit të Mjekësisë marrin rrogë në QKUK pa punuar fare”. Në emailin e pranuar me 15 janar, kërkohet largimi i artikullit me porosinë…

Read More
SafeJournalists: Të identifikohet dhe ndiqet penalisht personin përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve N1 në Serbi

SafeJournalists: Të identifikohet dhe ndiqet penalisht personin përgjegjës për kërcënimet ndaj gazetarëve N1 në Serbi

Dje, gazetarët e N1 morën kërcënime nëpërmjet emailit. Një person, Milan M. dërgoi një mesazh në redaksinë e N1 në të cilin ndër të tjera shkruhej se do të vijë dita kur ata (gazetarët) do të kenë kokën e gjakosur, së bashku me një sërë sharjesh…

Read More
Rrjeti SafeJournalists, Organizatat Partnere të Platformës MFRR dhe RSF i dërguan letër të hapur kreut të SPAK në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists, Organizatat Partnere të Platformës MFRR dhe RSF i dërguan letër të hapur kreut të SPAK në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists dhe organizatat partnere të Media Freedom Rapid Response - MFRR dhe Reporters Without Borders - RSF, i shkruan një letër kreut të Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) në Shqipëri…

Read More
Falënderim dhe mirënjohje për punonjësit medial për punën gjatë vitit 2023

Falënderim dhe mirënjohje për punonjësit medial për punën gjatë vitit 2023

Në ditën e fundit të vitit 2023, duam të shprehim falënderim dhe mirënjohje për të gjithë kolegët tanë gazetarë, kameramanë dhe fotoreporterë për punën e jashtëzakonshme, të palodhshme e tejet sfiduese që e kanë bërë për gjatë vitit. Viti 2023…

Read More
SafeJournalists: Gazetarja në Kosovë pengohet të kryejë detyrën e saj

SafeJournalists: Gazetarja në Kosovë pengohet të kryejë detyrën e saj

Një nga anëtarët e ekipit të mbrojtjes së afërt të Kryeministrit ka penguar ditën e djeshme gazetaren Blerta Dalloshi – Berisha dhe e ka shtyrë teksa po kryente detyrën. Në një video të publikuar në profilin e Blerta Dalloshi Berishës në rrjetin social Facebook…

Read More
Mbrojtja e afërt e Kryeministrit pengon gazetaren Blerta Dalloshi Berisha

Mbrojtja e afërt e Kryeministrit pengon gazetaren Blerta Dalloshi Berisha

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e dënon sjelljen e papranueshme të mbrojtjes së afërt të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti ndaj gazetares së TV Klan, Blerta Dalloshi Berisha. Në videon e publikuar nga kolegia, Dalloshi – Berisha…

Read More
SafeJournalists: Dënojmë kërcënimet dhe sulmet ndaj gazetarëve në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi

SafeJournalists: Dënojmë kërcënimet dhe sulmet ndaj gazetarëve në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi

Rrjeti SafeJournalists dënon ashpër kërcënimin e drejtpërdrejtë me jetë ndaj themeluesit të Civil Media, Xhabir Deralla në Maqedoninë e Veriut, si dhe sulmin ndaj gazetarit të televizionit N1, Mladen Savatovic, gjatë mbulimit të drejtpërdrejtë të protestave në Beograd, Serbi.

Read More
Telegram ngushëllimi për vdekjen e kolegut, Arton Turkaj

Telegram ngushëllimi për vdekjen e kolegut, Arton Turkaj

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pranuar me pikëllim lajmin për vdekjen e gazetarit njëherësh moderatorit, Arton Turkaj. Ai njihej si autor e modetator i emisionit “Babë e Bir”, në Radio Prishtina e TV Zëri. Turkaj ka vdekur në moshë të re, pas një infarkti.

Read More
Koalicioni për Lirinë e Medias dhe Rrjeti SafeJournalists: Policia të mos sulmojë gazetarët, por t’i mundësojë atyre të punojnë të sigurt

Koalicioni për Lirinë e Medias dhe Rrjeti SafeJournalists: Policia të mos sulmojë gazetarët, por t’i mundësojë atyre të punojnë të sigurt

Koalicioni për Lirinë e Medias dhe Rrjeti SafeJournalists dënojnë ashpër sulmet ndaj gazetarëve dhe përdorimin e tepruar të forcës kundër qytetarëve nga policia gjatë protestës së djeshme në Serbi. U bëjmë thirrje organizatorëve të protestës…

Read More
U mbajt punëtoria mbi raportimin e përgjegjshëm për shëndetin riprodhues

U mbajt punëtoria mbi raportimin e përgjegjshëm për shëndetin riprodhues

Të premten e kaluar, u mbajt punëtoria rreth raportimit të përgjegjshëm për shëndetin seksual dhe riprodhues. Punëtoria u fasilitua nga Getoarbë Mulliqi – Drejtore Ekzekutive njëherësh hulumtuese në Asociacionin e Gazetarëvve të Kosovës, Dr.Merita Vuthaj…

Read More
Gazetarja Rinë Haziri sulmohet e pengohet në Brezovicë

Gazetarja Rinë Haziri sulmohet e pengohet në Brezovicë

Gazetarja e Lajmi.net, Rinë Haziri, është sulmuar e penguar gjatë ditës së sotme nga një qytetar teksa po raportonte nga Brezovica. Në pamjet e publikuara nga media ku edhe punon Haziri, shihet dhe dëgjohet një person teksa i thotë të mos incizojë.

Read More
Gazetarët ukrainas dhe afganë përfunduan trajnimin për Gazetari Mobile

Gazetarët ukrainas dhe afganë përfunduan trajnimin për Gazetari Mobile

Gazetarët ukrainas dhe afganë që janë të strehuar në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence”, dje kanë përfunduar trajnimin për Gazetari Mobile. #MOJO … Kolegët të enjten dhe të premten, patën mundësinë të mësojnë për mënyrën e të bërit marketing…

Read More
Kërcënohet me jetë gazetari Fatlum Berisha

Kërcënohet me jetë gazetari Fatlum Berisha

Gazetari Fatlum Berisha ka pranuar kërcënime me jetë në rrjetin social Tik Tok. Në njoftimin dërguar Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, shihen komentet e lëna nga një llogari në videot e gazetarit me përmbajtje si “31 plumba t’i kisha dhanë”. Njëherësh…

Read More
Lëvizja FOL i ndanë Çmimin për Guxim Qytetar punonjësve medialë që raportuan nga veriu i Kosovës

Lëvizja FOL i ndanë Çmimin për Guxim Qytetar punonjësve medialë që raportuan nga veriu i Kosovës

Gazetarët, kameramanët dhe fotoreporterët që kanë raportuar nga veriu i Republikës së Kosovës gjatë këtij viti, u nderuan mbrëmë me Çmimin për Guxim Qytetar. Çmimi i cili ndahet nga Lëvizja FOL…

Read More
Kërcënohet gazetari Burim Pacolli

Kërcënohet gazetari Burim Pacolli

Burim Pacolli – gazetar në Nacionale ka pranuar kërcënime nga një person përmes rrjetit social Instagram. Personi me nofkën “Edon Edon”, fillimisht e ka kërcënuar në komente gazetarin, e më pastaj në profilin e tij, ka kërkuar t’ia gjejnë adresën e banimit të Pacollit, me arsyetimin se po i duhet.

Read More
Ndahen Çmimet Vjetore të Gazetarisë për vitin 2023

Ndahen Çmimet Vjetore të Gazetarisë për vitin 2023

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në partneritet të ngushtë me European Union in Kosovo dhe me mbështetjen e dhënë nga European Endowment For Democracy, OSCE Mission in Kosovo, Kosovo Foundation for Open Society (KFOS), Voice of Roma, Ashkali and Egyptians…

Read More
Gazetarët ukrainas dhe afganë vazhdojnë të trajnohen për Gazetari Mobile

Gazetarët ukrainas dhe afganë vazhdojnë të trajnohen për Gazetari Mobile

Gazetarët kanë mbajtur modulin e tretë të trajnimit për Gazetari Mobile, ku për dy ditë radhazi, janë trajnuar për montimin e video-storjeve. Teknikat e montazhës, aplikacionet, strukturën e videos, muzikën dhe efektet që duhen përdorur – ua mësoi trajneri, Liri Kosova.

Read More