Lajmet

AGK-ja merr pjesë në takimin vjetor të Federatës Evropiane të Gazetarëve në Hagë

AGK-ja merr pjesë në takimin vjetor të Federatës Evropiane të Gazetarëve në Hagë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, i përfaqësuar nga Kryetari i Bordit, Xhemajl Rexha dhe anëtarja e Bordit, Albioneta Ademi, ka marrë pjesë në takimin vjetor dy-ditor të Federatës Evropiane të Gazetarëve - EFJ, që është mbajtur në Hagë të Holandës.

Read More
Dy raste të pengimit të punës së gazetarëve nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit Kurti dhe Ministres Rizvanolli

Dy raste të pengimit të punës së gazetarëve nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit Kurti dhe Ministres Rizvanolli

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është i shqetësuar pas denoncimit të gazetarit, Kosovë Gjoci, të Euronews Albania për pengimin në punë nga mbrojtja e afërt e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Gjoci ka njoftuar se dy individë nga mbrojtja e kanë penguar në punë…

Read More
Drejtorja Ekzekutive e AGK-së takohet me Koordinatorin për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor

Drejtorja Ekzekutive e AGK-së takohet me Koordinatorin për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor

Getoarbë Mulliqi Bojaj – Drejtore Ekzekutive në Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, u takua me Bart de Brujin – Koordinator për sundim të ligjit të Ambasadave të Holandës në Ballkanin Perëndimor, si dhe Lirika Agusholli…

Read More
SafeJournalists: Sulmohet fotografi në Serbi

SafeJournalists: Sulmohet fotografi në Serbi

Milan Supica, fotoreporter i gazetës “Pancevac”, është sulmuar fizikisht dje afër shtëpisë së tij në Pancevo të Serbisë. Supica po fotografonte lulet në një dyqan të improvizuar kur shitësja e pyeti pse po e bënte këtë, kështu që ai i paraqiti letërnjoftimin.

Read More
AGK-ja shënon Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit me moton “Protect Journalists, Defend the Truth”

AGK-ja shënon Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit me moton “Protect Journalists, Defend the Truth”

Nën moton “Protect Journalists, Defend the Truth”, është mbajtur konferenca për shënimin e 3 Majit – Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, me mbështetjen e dhënë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, Bashkimi Europian në Kosovë…

Read More
Deklarata e Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës për 3 Majin – Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit

Deklarata e Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës për 3 Majin – Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, sot në nder të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, ka mbajtur një deklaratë për medie përballë Pallatit të Drejtësisë, për të bërë thirrje për prokurorët dhe gjyqtarët që të trajtojnë me prioritet rastet e dhunës ndaj gazetarëve.

Read More
RSF, Kosova shënon progres për pesë vende, por gazetarët sulmohen nga politika

RSF, Kosova shënon progres për pesë vende, por gazetarët sulmohen nga politika

Reporterët Pa Kufij sot ka publikuar Indeksin e Lirisë së Shtypit Botëror, dhe e rendit Kosovën në vendin e 56-të, pesë vende më mirë se vitin e kaluar, ku ishte renditur në pozitën e 61-të. Raporti konsideron skenën mediale të Kosovës si diverse…

Read More
AGK-ja priti në takim lamtumirës Dane Koruga – Shef i Seksionit për Media në Misionin e OSBE-së në Kosovë

AGK-ja priti në takim lamtumirës Dane Koruga – Shef i Seksionit për Media në Misionin e OSBE-së në Kosovë

Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha dhe Drejtorja Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi Bojaj, pritën në takim lamtumirës Shefin e Seksionit për Media në Departamentin e Demokratizimit në OSBE, Dane Koruga.

Read More
Kërcënohet gazetarja e TV Syri, Edmonda Avdija

Kërcënohet gazetarja e TV Syri, Edmonda Avdija

Edmonda Avdija - gazetare në Televizionin Syri në Gjakovë, e ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, se është kërcënuar. Avdija ka treguar se personi me inicialet B.A, ka përdorur gjuhë kërcënuese në drejtim të saj, përderisa ishte në fshatin Mejë të Komunës së Gjakovës.…

Read More
1 vit i Lydmila Makey në Kosovë

1 vit i Lydmila Makey në Kosovë

17 prilli i vitit 2022 – gazetaren nga Ukraina, Lyudmila Makey, e gjeti në shtetin e Kosovës, në të cilin u strehua si pjesë e programit “Gazetarët në Rezidencë”, i iniciuar nga Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe Medias…

Read More
Arrestohen tre personat që sulmuan fizikisht gazetarin Valon Syla

Arrestohen tre personat që sulmuan fizikisht gazetarin Valon Syla

Policia e Kosovës ka arrestuar, të mërkurën në mbrëmje, tre personat që dyshohet se sulmuan fizikisht një natë më herët, gazetarin njëherësh drejtuesin e Gazeta Metro, Valon Syla. “Pas një pune intenzive të Policisë së Kosovës, tashmë janë arrestuar tre sulmuesit e gazetarit Valon Syla.

Read More
SafeJournalists: Sulmohet gazetari në Prishtinë

SafeJournalists: Sulmohet gazetari në Prishtinë

Tre persona kanë sulmuar fizikisht gazetarin dhe udhëheqësin e Gazetës Metro, Valon Syla, në Prishtinë mbrëmjen e së martës. Syla është sulmuar pas daljes së tij në Televizionin 7, ku ka debatuar në një panel për gjykimin e ish-liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Hagë.

Read More
Sulm brutal në drejtim të Valon Sylës: Kosova duhet të ndërmarrë veprime për të mbrojtur gazetarët

Sulm brutal në drejtim të Valon Sylës: Kosova duhet të ndërmarrë veprime për të mbrojtur gazetarët

Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ) dhe partneri i saj në Kosovë, AGK, dënojnë ashpër sulmin e dhunshëm ndaj gazetarit Valon Syla në Prishtinë të martën në mbrëmje.

Read More
AGK-ja e dënon ashpër sulmin e rëndë fizik ndaj Valon Sylës – kërkon hetime urgjente

AGK-ja e dënon ashpër sulmin e rëndë fizik ndaj Valon Sylës – kërkon hetime urgjente

Gazetari njëherësh drejtuesi i Gazeta Metro, është sulmuar fizikisht, të martën në mbrëmje nga tre persona, të cilët dyshohet se e kanë përcjellë atë nga studio e T7, ku ishte i ftuar në debat, deri në lagjen Bregu i Diellit, në Prishtinë.

Read More
Grupet e lirisë së medias vizitojnë Serbinë për të e shënuar përvjetorin e vrasjes së Slavko Ćuruvija

Grupet e lirisë së medias vizitojnë Serbinë për të e shënuar përvjetorin e vrasjes së Slavko Ćuruvija

Për të shënuar njëzet e katër vjetorin e vrasjes së redaktorit dhe botuesit serb, Slavko Ćuruvija, organizatat ndërkombëtare për lirinë e shtypit po vizitojnë sot Beogradin për të rinovuar thirrjet për drejtësi dhe për të dhënë paralajmërime të reja për klimën aktuale për sigurinë e gazetarëve.

Read More
RTK shtroi iftar për gazetarët afganë

RTK shtroi iftar për gazetarët afganë

Drejtori Gjeneral i Transmetuesit Publik të Kosovës - RTK-së, Shkumbin Ahmetxhekaj dhe Udhëheqësja për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Komunikim, Gentiana Begolli Pustina, pritën në iftar gazetarët afganë, të cilët po strehohen në Kosovë në kuadër të programit Gazetarët në Rezidencë.

Read More
Dokumentari “Mendo si verifikues faktesh” shfaqet në Tiranë

Dokumentari “Mendo si verifikues faktesh” shfaqet në Tiranë

Gjatë qëndrimit dyditor në Tiranë, Drejtorja Ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbë Mulliqi Bojaj, ka shfaqur dokumentarin “Mendo si verifikues faktesh”, i cili është realizuar nga AGK-ja dhe është mbështetur nga Ambasada Amerikane në Kosovë.

Read More
AGK-ja e dënon gjuhën e Zafir Berishës ndaj Ermal Pandurit

AGK-ja e dënon gjuhën e Zafir Berishës ndaj Ermal Pandurit

Bordi i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, e ka parë me shqetësim statusin e ish-deputetit të NISMAs, Zafir Berisha kundër autorit të emisionit “Debat Plus” në RTV Dukagjin, Ermal Panduri. Berisha në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se…

Read More
Raportuesja Speciale e Kombeve të Bashkuara, Irene Khan u takua me përfaqësues të medieve

Raportuesja Speciale e Kombeve të Bashkuara, Irene Khan u takua me përfaqësues të medieve

Në zyrat e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, sot është mbajtur takimi i Raportueses Speciale të Kombeve të Bashkuara për Liri të Mendimit dhe Shprehjes, Irene Khan, me përfaqësues të medieve. Në AGK, Khan u mirëprit nga Drejtorja Ekzekutive, Getoarbë Mulliqi Bojaj…

Read More
SafeJournalists: Zyrtarët e lartë shtetëror targetojnë gazetarët në Kosovë

SafeJournalists: Zyrtarët e lartë shtetëror targetojnë gazetarët në Kosovë

Blerim Vela, si Shef i Stafit të Zyrës së Presidentes Osmani, ka sulmuar dje mediat kosovare përmes rrjetit social Twitter.

Read More