Lajmet

Ambasada e Holandës në Kosovë shtroi darkë/iftar për gazetarët ukrainas dhe afganë

Ambasada e Holandës në Kosovë shtroi darkë/iftar për gazetarët ukrainas dhe afganë

Zv. Ambasadori i Holandës në Kosovë, Ronald Goldberg, shtroi darkë/iftar për gazetarët ukrainas dhe afganë që janë strehuar në Kosovë. Kolegët gjatë këtij takimi ndanë përvojat e tyre të ikjes së detyrusheme nga Ukraina dhe Afghanistani, u njoftuan nga afër me z.Goldberg…

Read More
AGK: E rrezikshme dhe e papranueshme gjuha e Shefit të Stafit të Presidentes Osmani, Blerim Vela

AGK: E rrezikshme dhe e papranueshme gjuha e Shefit të Stafit të Presidentes Osmani, Blerim Vela

Jo për herë të parë, Blerim Vela - Shef i Stafit të Presidentes së Kosovë, Vjosa Osmani, ka sulmuar mediet e Kosovës, pas raportimeve për një vendim të pritshëm të Gjykatës Kushtetuese për deputetë të minoriteteve në Kuvendin e Kosovës, që si zinxhir mund të vë në pikëpyetje zgjedhjen e Presidentes.

Read More
AGK publikoi raportin vjetor për lirinë e medieve dhe sigurinë e gazetarëve për vitin 2022

AGK publikoi raportin vjetor për lirinë e medieve dhe sigurinë e gazetarëve për vitin 2022

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, sot publikoi raportin vjetor "Treguesit e nivelit të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve”, për vitin 2022. Raporti që është hartuar nga hulumtuesja, Getoarbë Mulliqi Bojaj, në kuadër të platformës rajonale Safe Journalists…

Read More
Safe Journalists dhe MFRR: Organizatat për lirinë e shtypit dhe shoqatat e gazetarëve bëjnë thirrje për drejtësi të shpejtë pas sulmit vdekjeprurës në Top Channel

Safe Journalists dhe MFRR: Organizatat për lirinë e shtypit dhe shoqatat e gazetarëve bëjnë thirrje për drejtësi të shpejtë pas sulmit vdekjeprurës në Top Channel

Sot, 27 Mars 2023, pjesëtari i sigurimit. Pal Kola, 60 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur në ambientet e televizionit kryesor kombëtar në Shqipëri, Top Channel, ku ndodhej në një kabinë jashtë objektit. Sulmi i tmerrshëm ndodhi rreth orës një të mëngjesit.

Read More
SafeJournalists: Sulm i armatosur kundër Top Channel në Shqipëri, vritet roja

SafeJournalists: Sulm i armatosur kundër Top Channel në Shqipëri, vritet roja

Platforma Safe Journalists është e shqetësuar me incidentin tragjik që ka ndodhur në Top Channel, një nga televizionet nacionale dhe kompania më e madhe mediale në Shqipëri. Më 27 mars, rreth orës 01:00 të mëngjesit…

Read More
SafeJournalists: Gazetarët janë objektiv i kërcënimeve dhe gjuhës së urrejtjes në internet në Bosnje dhe Hercegovinë

SafeJournalists: Gazetarët janë objektiv i kërcënimeve dhe gjuhës së urrejtjes në internet në Bosnje dhe Hercegovinë

Gazetarja e AlJazeera Balkans, Dalija Hasanbegovic – Konakovic postoi në llogarinë e saj në Twitter një sërë mesazhesh kërcënuese dhe me përmbajtje të gjuhës së urrejtjes, të cilat i shkruajnë persona të ndryshëm nën postimet e saj në rrjetet sociale, si dhe i dërgojnë me mesazhe.

Read More
Gazetarët afganë nga e hëna do të fillojnë t’i shfrytëzojnë hapësirat e Radio Kosovës

Gazetarët afganë nga e hëna do të fillojnë t’i shfrytëzojnë hapësirat e Radio Kosovës

Gazetarët afganë të strehuar në Kosovë, që nga e hëna do të fillojnë të punojnë në hapësirat e Radio Kosovës. Përveç hapësirave, ata kanë në dispozicion për përdorim edhe mjetet e punës në këtë objekt. Gjatë ditës së sotme, në shoqërimin e Kryetarit të Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha…

Read More
Presidentja Jahjaga shtroi iftarin e parë të Ramazanit për gazetarët afganë të strehuar në Kosovë

Presidentja Jahjaga shtroi iftarin e parë të Ramazanit për gazetarët afganë të strehuar në Kosovë

Me rastin e fillimit të muajit të agjërimit, Ramazanit, ish-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, iftarin e parë të këtij muaji e shtroi për gazetarët afganë të strehuar në Kosovë. Gjatë këtij iftari, kolegët afganë patën rastin të njihen nga afër me Presidenten Jahjaga…

Read More
Roma In Action dhe Lëvizja FOL prezantuan aktivitetet e realizuara nga grantet e fituara nga Safe Journalists

Roma In Action dhe Lëvizja FOL prezantuan aktivitetet e realizuara nga grantet e fituara nga Safe Journalists

Organizatat joqeveritare Roma In Action, përfaqësuar nga Emrah Cermjani dhe Lëvizja Fol nga Burbuqe Kastrati, të shoqëruar nga Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha, këtë të hënë dhe të martë…

Read More
Ambasadori Abbott mirëpret gazetarët në shënimin e 100 vjetorit të BBC-së

Ambasadori Abbott mirëpret gazetarët në shënimin e 100 vjetorit të BBC-së

Mbrëmë, në nder të shënimit të 100 vjetorit të themelimit të BBC-së, gazetarët ukrainas dhe afganë të strehuar në Kosovë, morën pjesë në një koktej të organizuar nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë.

Read More
DASh publikon Raportin për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022

DASh publikon Raportin për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022

Departamenti i Shtetit të ShBA-ve ka publikuar sot raportet për të Drejtat e Njeriut për vitin 2022. Në pjesën për Lirinë e Shprehjes në Kosovë, raportohet se Liria e Shprehjes është respektuar në përgjithësi…

Read More
SafeJournalists: Të ndalet dhuna ndaj gazetarëve dhe aktivistëve në Bosnje dhe Hercegovinë

SafeJournalists: Të ndalet dhuna ndaj gazetarëve dhe aktivistëve në Bosnje dhe Hercegovinë

Mbrëmjen e 18 marsit në Banja Luka, disa gazetarë e aktivistë u sulmuan para zyrës ku ishte organizuar një takim i anëtarëve të komunitetit LGBTIQ+, nga e gjithë Bosnja dhe Hercegovina, me qëllimin për të parë një dokumentar dhe për të diskutuar të drejtat e komunitetit dhe mbrojtjen e tyre.

Read More
SafeJournalists: Të ndalojë frikësimi i gazetarëve në Kosovë

SafeJournalists: Të ndalojë frikësimi i gazetarëve në Kosovë

Mbrëmë në Prishtinë, dikush ka tentuar ta djegë garazhin e redaktorit në transmetuesin publik (Radio Televizioni i Kosovës), Alban Selimi. Alban Selimi përmes rrjetit social Facebook, ka bërë të ditur se dikush ka tentuar ta frikësojë, por se nuk ia ka dalë. “Dikush i vuri zjarrin (garazhit…

Read More
Shqetësuese tentim frikësimi ndaj redaktorit Alban Selimi

Shqetësuese tentim frikësimi ndaj redaktorit Alban Selimi

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me shqetësim ka pranuar lajmin për tentim zjarrvënien e garazhit të redaktorit të transmetuesit publik, Alban Selimi. Selimi mbrëmjen e djeshme përmes rrjetit social Facebook, ka treguar se dikush ka tentuar ta frikësojë atë me këtë akt…

Read More
MFRR dhe SafeJournalists – Slavko Ćuruvija: Të ndërpritet modeli i mosndëshkimit për vrasjen e gazetarëve në Serbi

MFRR dhe SafeJournalists – Slavko Ćuruvija: Të ndërpritet modeli i mosndëshkimit për vrasjen e gazetarëve në Serbi

Pas fillimit të rigjykimit javën e kaluar në Gjykatën e Apelit për vrasjen e redaktorit njëherësh botuesit serb, Slavko Ćuruvija, në vitin 1999, partnerët e Media Freedom Rapid Response (MFRR) dhe Rrjetit SafeJournalists (SJN…

Read More
AGK SHPALL KONKURS PËR ASISTENT/E TË KOORDINATORIT TË TERENIT

AGK SHPALL KONKURS PËR ASISTENT/E TË KOORDINATORIT TË TERENIT

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në kuadër të projektit Journalists in Residence – Kosovo shpall konkurs për një pozitë: 1️⃣ Asistent/e i Koordinatorit të Terenit … Kriteret:

Read More
AGK shpall konkurs për Koordinator/e të Projekteve

AGK shpall konkurs për Koordinator/e të Projekteve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, në kuadër të projektit rajonal “Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokim të Lirisë së Medieve dhe Sigurisë së Gazetarëve”, shpall konkurs për një pozitë: • Koordinator/e i/e projektit … Kriteret:

Read More
AGK: E papranueshme gjuha e zyrtarit komunal të Kamenicës ndaj T7

AGK: E papranueshme gjuha e zyrtarit komunal të Kamenicës ndaj T7

Vaxhid Rexhepaj, Shef i Kabinetit të Kryetarit të Kamenicës, Kadri Rrahimaj, ka përdorur gjuhë të papërshtatshme ndaj gazetarit të Televizionit 7, Çlirimtar Morina. Rexhepaj, i pyetur për një fotografi montazh në zyrën e Rrahimajt që është bërë virale, ka zgjedhur t’i sulmojë mediat…

Read More
Anëtarët e Safe Journalists takohen me përfaqësues të institucioneve evropiane në Bruksel

Anëtarët e Safe Journalists takohen me përfaqësues të institucioneve evropiane në Bruksel

Gjatë kësaj jave, në kuadër të platformës rajonale Safe Journalists, janë zhvilluar takime pune mes anëtarëve të platformës dhe përfaqësueseve të institucioneve evropiane. Takimet u zhvilluan në Parlamentin Evropian dhe Komisionin Evropian në Bruksel, në të cilat AGK-ja…

Read More
SafeJournalists: Presione të papranueshme për lirinë e medias dhe gazetarëve në Republikën Srpska

SafeJournalists: Presione të papranueshme për lirinë e medias dhe gazetarëve në Republikën Srpska

Gazetarët dhe mediat në Republika Srpska kohëve të fundit kanë qenë cak i llojeve të ndryshme të sulmeve dhe presioneve. Milorad Dodik, Presidenti i Republikës Srpska, në një konferencë për medie të mbajtur më 8 mars në Banja Luka…

Read More