Lajmet

SafeJournalists: Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit – Ekspozitë online

SafeJournalists: Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit – Ekspozitë online

Platforma rajonale e asociacioneve dhe sindikatave mediale në Ballkanin Perëndimor, Safe Journalists, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, ka nisur fushatën “Gratë gazetare në vijën e parë të raportimit", (women.safejournalists.net…

Read More
AGK-ja i dënon kërcënimet në drejtim të gazetarit të Kallxo.com

AGK-ja i dënon kërcënimet në drejtim të gazetarit të Kallxo.com

Zyrtarja e Komunës së Fushë-Kosovës, Hasime Qyqalla, ka tentuar të frikësojë gazetarin e KALLXO.com, Behar Mustafën, me inicim të ndjekjes penale. Ky frikësim vjen pas një hulumtimi të KALLXO.com, ku përfshihet i biri i zyrtares në fjalë. Në ndërkohë që, e njëjta gjatë ditës së sotme…

Read More
Gazetarët afganë fillojnë kursin e Gjuhës Shqipe

Gazetarët afganë fillojnë kursin e Gjuhës Shqipe

Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi, Nimatullah Gholami, Rafiullah Nikzad dhe Nadia Gulabzada, sot kanë filluar vijimin e kursit të Gjuhës Shqipe. Kursi është pjesë e programit Journalists in Residence - Kosovo, dhe qëllim ka integrimin e kolegëve afganë në Kosovë.

Read More
Reagim i AGK-së mbi gjuhën e Agron Bekës ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”

Reagim i AGK-së mbi gjuhën e Agron Bekës ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, është njoftuar për akuzat që anëtari i Këshillit Prokurorial të Kosovës - KPK, Agron Beka, i ka bërë ndaj emisionit “Betimi për Drejtësi”, në mbledhjen e KPK-së, të enjten. Më 18 shkurt 2023 në KTV, është transmetuar emisioni “Betimi për Drejtësi…

Read More
Kosova solidarizohet me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë

Kosova solidarizohet me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë

Krerët e Institucioneve të Republikës së Kosovës dhe ambasadorë të shteteve aleate, janë solidarizuar sot me gazetarët ukrainas në njëvjetorin e invazionit rus në Ukrainë. Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti, dhe Kryeparlamentari Glauk Konjufca…

Read More
Kryetari i Bordit të AGK-së mirëpritet në Sindikatën Kombëtare të Gazetarëve në Ukrainë

Kryetari i Bordit të AGK-së mirëpritet në Sindikatën Kombëtare të Gazetarëve në Ukrainë

Kryetari i Bordit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Xhemajl Rexha, është duke qëndruar në Ukrainë në kuadër të bashkëpunimit të AGK-së dhe Sindikatës Kombëtare të Gazetarëve të Ukrainës, për strehimin e kolegëve ukrainas në Kosovë.

Read More
Nadia Gulabzada – gazetarja e pestë afgane që strehohet në Kosovë

Nadia Gulabzada – gazetarja e pestë afgane që strehohet në Kosovë

Mëngjesin e sotëm, në Kosovë, ka mbërritur gazetarja e pestë afgane, Nadia Gulabzada. Gulabzada u mirëpritë në aeroport nga bashkëkombësja e saj Amina Omid, tanimë e strehuar në Prishtinë prej një jave, Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha, përfaqësuesi i MPB-së, Kushtrim Nreci…

Read More
SafeJournalists: Sulm ndaj gazetarëve të Top Channel në Shqipëri

SafeJournalists: Sulm ndaj gazetarëve të Top Channel në Shqipëri

Gazetarët e emisionit hulumtues Fiks Fare janë sulmuar fizikisht më 8 shkurt, teksa po xhironin gërmimet e paligjshme në lumin Zeze në Nikel, Fushë Krujë, rreth 30 km larg kryeqytetit në Shqipëri.

Read More
SafeJournalists: Zyrtarët shtetërorë dhe politikanët në Maqedoninë e Veriut të ndërpresin sjelljen joprofesionale ndaj gazetarëve

SafeJournalists: Zyrtarët shtetërorë dhe politikanët në Maqedoninë e Veriut të ndërpresin sjelljen joprofesionale ndaj gazetarëve

Në tri javët e fundit (nga 15 janari deri më 6 shkurt), zyrtarët shtetërorë kanë treguar sjellje nënçmuese, joprofesionale dhe arrogante ndaj gazetarëve gjatë konferencave për shtyp në Maqedoninë e Veriut. Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM…

Read More
Ekipi i T7 kërcënohet me armë zjarri në Leposaviq

Ekipi i T7 kërcënohet me armë zjarri në Leposaviq

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, e ka pranuar me shqetësim të mërkurën raportimin për një incident serioz në veri të Kosovës ndaj një ekipi të televizionit T7.…

Read More
AGK: Proces i ri për drejtor të televizionit në RTK

AGK: Proces i ri për drejtor të televizionit në RTK

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka ndjekur me vëmendje të shtuar zhvillimet e fundit rreth transmetuesit publik në vend, RTK. AGK-ja, konsideron se emërimi i Rilind Gërvallës - mbështetës i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), për drejtor të kanaleve shqip në RTK…

Read More
Gazetarët afganë: Mirënjohës ndaj Qeverisë dhe AGK-së për mundësinë për të vazhduar profesionin në një vend si Kosova

Gazetarët afganë: Mirënjohës ndaj Qeverisë dhe AGK-së për mundësinë për të vazhduar profesionin në një vend si Kosova

Gazetarët afganë Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi,Nimatullah Gholami dhe Rafiullah Nikzad të shoqëruar nga Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha dhe Zyrtarja Ligjore e ECPMF-së, Flutura Kusari, kanë mbajtur sot konferencë për medie. Në konferencën e mbajtur në zyrat e AGK-së…

Read More
Kosova i mirëpret katër gazetarët afganë

Kosova i mirëpret katër gazetarët afganë

Amina Omid, Ahmad Shaker Sangi, Nimatullah Gholami dhe Rafiullah Nikzad – janë katër gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Kolegët afganë u mirëpritën në aeroport nga Kryetari i Bordit të AGK-së, Xhemajl Rexha…

Read More
Shqipëri: MFRR dhe Safe Journalists dënojnë sulmin ndaj gazetarit Elvis Hila dhe gruas së tij

Shqipëri: MFRR dhe Safe Journalists dënojnë sulmin ndaj gazetarit Elvis Hila dhe gruas së tij

Media Freedom Rapid Response (MFRR) dhe platforma rajonale Safe Journalists dënojnë sulmin tronditës fizik ndaj gazetarit shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortes së tij në Lezhë…

Read More
AGK-ja i bën thirrje FFK-së të organizojë Kuvend të hapur për mediet dhe transparent

AGK-ja i bën thirrje FFK-së të organizojë Kuvend të hapur për mediet dhe transparent

Pak orë para mbajtjes së Kuvendit të Jashtëzakonshëm të FFK-së, gazetarët dhe mediet në Kosovë nuk e kanë asnjë informacion për vendin dhe orën e kësaj ngjarjeje. AGK-ja, i bën thirrje Federatës së Futbollit të Kosovës që të organizojë Kuvend të hapur dhe transparent…

Read More
SafeJournalists: Gazetari shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortja e tij janë sulmuar fizikisht në Lezhë

SafeJournalists: Gazetari shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortja e tij janë sulmuar fizikisht në Lezhë

Të enjten, datë 25 janar 2023, në orën 16:40 në Lezhë të Shqipërisë, dy persona kanë sulmuar fizikisht gazetarin e Report Tv, Elvis Hila dhe bashkëshorten e tij. Të mërkurën, Elvis Hila kishte raportuar për Report Tv dhe Shqiptarja.com për një vendim gjykate në Lezhë. Pas këtij denoncimi…

Read More
AGK-ja e përkrah bojkotin e sotëm të gazetarëve ndaj Qeverisë

AGK-ja e përkrah bojkotin e sotëm të gazetarëve ndaj Qeverisë

Gazetarët dhe kameramanët e medieve kosovare sot janë organizuar spontanisht për të bojkotuar konferencën për shtyp, pas Mbledhjes së Qeverisë. Gazetarët kanë pritur më shumë se 40 minuta për paraqitjen e dy ministrave të Qeverisë, Hekuran Murati dhe Arbërie Nagavci. AGK-ja…

Read More
Gazetarët ukrainas mirëpriten në Kuvendin e Republikës së Kosovës

Gazetarët ukrainas mirëpriten në Kuvendin e Republikës së Kosovës

Gazetarët ukrainas sot janë takuar me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, si dhe kanë ndjekur nga afër punimet e seancës së dytë për sesionin pranveror. Kolegët nga Ukraina janë përshëndetur nga deputetët e pranishëm në Parlament, teksa kanë brohoritur “Slava Ukraina…

Read More
Fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarit, Bujar Vitija

Fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarit, Bujar Vitija

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar nga gazetari, Bujar Vitija, për një seri fyerjesh, linçimesh e kërcënimesh që i janë bërë në ditët e fundit, pas një serie shkrimesh rreth dyshimeve për korrupsion në Spitalin Publik të Vushtrrisë.

Read More
HRW sjell në pah klimën e rënduar të të bërit gazetari në Kosovë

HRW sjell në pah klimën e rënduar të të bërit gazetari në Kosovë

Në raportin për vitin 2022 të Human Rights Watch – HRW, të publikuar më 12 janar 2023, ku monitorohen të drejtat e njeriut në mëse 100 vende të botës, përfshihet edhe Kosova. Në raportin për Kosovën, rëndësi e veçantë iu kushtua kushteve të punës së gazetarëve, ku u vu theks mbi sulmet…

Read More