Rastet

Raste të gjetura 264

Frikësim – kërcënim verbal, Serbeze Haxhiaj, Prishtinë, 07.07.2015

Gazetarja Haxhiaj ka njoftuar se është penguar dhe kërcënuar derisa po punonte në temën që ka për qëllim zbulimin e të vërtetave mbi statusin e dëshmorit në luftën e UÇK-së. Asociacioni i Gazetarëve kërkon nga organet e rendit që t’i identifikojë sulmuesit dhe ta adresojë këtë çështje sipas ligjit.

Read More

Sulm në pronë, KOSSEV, Prishtinë, 11.06.2015

Persona të panjohur kanë qëlluar me armë në zyret e portalit Kossev që gjendet në veri të Mitrovicës. Fatmirësisht askush nuk është lënduar.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Donika Voca, Shemsi Igrishta, Malishevë, 09.06.2015

Më 9 qershor 2015, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka pranuar me shqetësim informatën se ekipi i KohaVizionit, gazetarja Donika Voca dhe kameramani Shemsi Igrishta, janë kërcënuar dhe penguar në punën e tyre nga drejtori i Gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, Izet Hoti. Voca dhe Igrishta janë kërcënuar se nuk guxojnë ta publikojnë lajmin për të cilin kishin shkuar dhe janë nxjerrë jashtë nga shkolla që të dy. Madje drejtori i gjimnazit Izet Hoti nuk e ka lejuar ekipin…

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Arsim Halili, Fadil Hoxha, Prishtinë, 30.03.2015

Më 30.03.2015, drejtori gjeneral i RTK-së, Mentor Shala ka lëshuar një vendim për largim nga puna Fadil Hoxhën dhe Arsim Halilin, kryetarin dhe nënkryetarin e sindikatës. Halili është anëtar i AGK-së dhe redaktor në RTK. Largimi i Hoxhës dhe Halilit shkelin ligjin për sindikata. Vendimi i drejtorit gjeneral vie pasi që Halili ka ngritur zërin kundër censurës, propagandës dhe sjelljes së keqe të redaktorit përgjegjës dhe redaktorit në redaksi, të cilët kanë ushtruar presionit…

Read More

Frikësim, Alban Selimi, Gjilan, 17.03.2015

Me 17.03.2015 Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), është shumë i shqetësuar me trajtimin jo profesional që policia e Kosovës i ka bërë gazetarit të gazetës “Zëri” Alban Selimi. Ai deklaron se gjatë kalimit kufitarë në Muçibabë policët kufitarë kanë ofenduar dhe trajtuar në mënyrë jo profesionale, duke e ndalur dhe kontrolluar në mes të rrugës pa ndonjë arsye, derisa ai po udhëtonte si gazetarë për realizimin e një storie hulumtuese.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Vehbi Kajtazi, Prishtinë, 14.03.2015

Pas publikimit të artikullit në lidhje me dyshimet korruptive të disa zyrtarëve të lartë në EULEX, Vehbi Kajtazi gazetar në të përditshmen Koha Ditore, është kërcënuar nga disa anëtar të misionit.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Idriz Morina, Prishtinë, 13.03.2015

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar se kryeredaktori i gazetës “Bota Sot”, Idriz Morina, është kërcënuar me jetë nga deputeti Nuredin Lushtaku. Siç ka treguar z.Morina, ai është kërcënuar dhe fyer përmes telefonit pas publikimit të artikullit, “Analistët, komandanti Adem Jashari ishte tradhtuar dhe braktisur nga bashkëluftëtarët!?”

Read More

Diskriminim media, Berat Buzhala, Pejë, 05.03.2015

Kompania vendore Devolli ka kryer një fushatë ofenduese ndaj drejtorit të portalit gazetaexpress.com, Berat Buzhala. Posterët përmbanin fotografi të një gomari me mbiemrin e gazetarit por e shkurtuar në “Buzha’l”. Fushata denigruese ka filluar pas një seri të shkrimeve të portalit rreth cilësisë së dyshuar të grurit që importonte kompania.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Aleksandra Jovanovic, Bojan Kosanin, Prishtinë, 25.01.2015

Me 25 janar 2015, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka dënuar ashpër sulmin ndaj kameramanit dhe gazetares së Televizionit Publik – RTK 2, që raporton në gjuhën serbe, gjatë protestave të së shtunës në Prishtinë. Dhuna e shfrenuar grupore ndaj gazetareve është akt i shëmtuar, qyqar dhe skandaloz, i cili nuk përkon me një shoqëri të lirë dhe demokratike. Sulmet ndaj gazetarëve, të çfarëdo lloj përkatësie etnike qofshin ata, janë të papranueshme.

Read More

Sulm fizik, Zekirja Shabani, Prishtinë, 08.12.2014

Sulmi ndaj redaktorit të ekonomisë në të përditshmen “Tribuna” në vendin e tij të punës, sipas AGK-së, ka ndodhur pasi redaktori Shabani ka refuzuar të nënshkruajë vendimin për largim nga puna që i është ofruar nga drejtuesit e gazetës, në kundërshtim me kontratën e tij valide dhe me Ligjin e Punës.

Read More

Frikësim, Vehbi Kajtazi, Prishtinë, 29.10.2014

AGK në reagim shprehet se është shumë i shqetësuar me presionin që zyrtarë të misionit të EULEX-it në Kosovë, i kanë bërë gazetarit të “Kohës Ditore”, Vehbi Kajtazit, i cili deklaron se zyrtarët e këtij misioni kanë bërë presion mbi të duke tentuar ta ndalin një raportim, që kishte të bënte me dyshimet për përfshije në korrupsion të zyrtarëve të EULEX-it. AGK-ja kërkon nga misioni i EULEX-it, që të jetë partner i gazetarëve në informimin e drejtë të opinionit publik, thuhet…

Read More

Sulm fizik, Milot Hasimja, Prishtinë, 27.10.2014

Rasti më i rëndë është konsideruar të jetë rasti i vrasjes në tentativë ndaj Milot Hasimja, gazetar i televizionit Klan Kosova, i cili u sulmua nga një anëtar i publikut me një thikë në vendin e tij të punës, si kundërpërgjigje ndaj një storie që raportonte mbi sulmuesin.

Read More

Frikësim – kërcënim, Artan Haraqija, Prishtinë, 17.09.2014

Gazetari i portalit “Indeksonline”,Artan Haraqija ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve se është kërcënuar me vdekje përmes mesazheve të ndryshme pas paraqitjes së tij në emisionin “Rubikon” të KTV-së, ku u diskutua për ekstremizmin fetar. Kjo nuk është hera e parë që gazetari Artan Haraqija është kërcënuar në forma të ndryshme për qëndrimet e tij publike lidhur me radikalizmin fetar në Kosovë.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Blerina Haxha – Rugova, 16.10.2014

Drejtori i shtëpisë botuese “Buzuku”, Abdullah Zeneli, ka kërcënuar redaktoren e Kulturës në gazetën “Zëri”, Blerina Haxha – Rugova. Ky shqetësim, ka shkuar edhe tek Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, ku redaktorja Gaxha – Rugova, tregon për kërcënimin që ka marrë.“AGK është njoftuar se z. Zeneli, pas disa letrave dhe reagimeve publike, ka shkuar në redaksinë e gazetës “Zëri”, për tu sqaruar rreth publikimit të shkrimit në numrin e së shtunës në gazetën “Zëri, me titull…

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Liridon Llapashtica, Prishtinë, 11.09.2014

Me 11 shtator 2014 është kërcënuar fizikisht nga persona të prezantuar si zyrtarë të Policisë së Kosovës. Gazetarit Liridon Llapashtica, derisa po kthej në shtëpi, rreth orës 18.30, në rrugën “Sali Nivica” në lagjen Kodra e Diellit, dy persona me një automjet me targa të njohura për policinë, ia kanë bllokuar rrugën duke e fyer dhe kërcënuar lidhur me raportimet e tij.

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Visar Duriqi, Prishtinë, 03.09.2014

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dënon ashpër kërcënimet me jetë ndaj gazetarit të Gazetës Express, Visar Duriqi. AGK është njoftuar për dhjetra kërcënime me vdekje, duke përfshirë kërcënime me prerje koke nga persona të ndryshëm, për shkak të shkrimeve të tij, të cilat Duriqi i ka raportuar si vrasje në tentativë tek autoritetet e sigurisë në vend. Gazetari Duriqi së fundi ka mbuluar një varg temash lidhur me ekstremizmin fetar dhe grupet radikale në Kosovë. Kërcënimet e…

Read More

Frikësim, Arsim Halili, Prishtinë, 31.08.2014

Më 31 gusht 2014, anëtari i AGK-së, dhe njëherësh nënkryetari i sindikatës së pavarur të RTK-së dhe redaktor atje, ka lajmëruar për largimin e tij nga puna nga menaxhmenti i institucionit për shkak të aktivitetit të sindikatës dhe denoncimeve publike të censurës dhe nepotizmit në mediumin publik. Edhe gazetarja Behare Bajraktari ipo ashtu anëtare e sindikatës ka lajmëruar suspendimin e saj për 6 muaj për shkak të aktiviteteve në sindikatë. Një hap i parë është ndërmarrë me…

Read More

Frikësim – kërcënim verbal, Mefail Bajqinovci, 02.07.2014

Më 2 korrik 2014, Mefail Bajqinovci, gazetar në televizionin privat KTV ka raportuar në polici që ka pranuar një kërcënim përmes telefonit nga një person anonim. Bajqinovci mban një program televiziv që kryesisht merret me çështjet e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ai theksoi se ka pranuar kërcënimin pas emisionit të tij ku u diskutua për vrasjet e profilit të lartë të vrasjeve në Kosovë. Hetimi policor ka zbuluar se thirrja telefonike ka ardhur nga burgu i Dubravës.

Read More

Sulm fizik, Behar Mustafa, Faton Ismaili, Kajtaz Gecaj, 22.06.2014

Më 22 qershor 2014, tre gazetarët janë sulmuar nga persona të panjohur gjatë një proteste në Mitrovicë që protestonin kundër vendosjes së barrikadës në urën mbi lumin Ibër që ndan dy anët etnike të qytetit. Ka pasur edhe përleshje në mes protestuesve dhe policisë. Gazetarët, Behar Mustafa nga Balkan Investigative Reporting Netëork (BIRN), Faton Ismaili nga portali Gazeta Express dhe Kajtaz Gecaj nga gazeta Zëri janë sulmuar nga protestuesit. Mustafa u lëndua lehtë.

Read More

Sulm fizik, Kushtrim Gashi, Prishtinë, 05.06.2014

Më 05.06.2016 Kushtrim Gashi ishte duke xhiruar demolimin e një ndërtese ku Mujë Rugova, ish-rektori i Universitetit të Prishtinës e kishte ndërtuar ilegalisht. Rugova ka kërcënuar gazetarin dhe xhiruesin Kushtrim Gashin duke e sulmuar fizikisht dhe duke e shtyrë shkallëve të ndërtesës.

Read More